Politika Zahraničné

Biely dom žiada Kongres, aby schválil predaj zbraní na Taiwan

Zdroj: pixabay.com

WASHINGTON – Biely dom americký Kongres požiadal o schválenie troch dodávok zbraní na Taiwan, informovala v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na dva zdroje oboznámené so situáciou.

 

Predsedom výborov pre zahraničné vzťahy amerického Senátu a Kongresu oznámili, že americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo tri dodávky zbraní. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tak zvyšuje tlak na Čínu, píše Reuters.

Dodávky sa týkajú raketometu umiestneného na nákladnom vozidle od spoločnosti Lockheed Martin, striel vzduch-zem dlhého doletu od spoločnosti Boeing a vybavenia pre stíhačky typu F-16.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí povedal, že USA zo zásady nepotvrdzujú a ani sa nevyjadrujú o návrhoch na predaj v oblasti obrany, až kým ich oficiálne neschváli Kongres.

Spojené štáty v roku 1979 v záujme spolupráce s Čínou zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne. Stále sú však pre vládu v Tchaj-peji hlavným zahraničným spojencom i dodávateľom zbraní.

Peking tieto dodávky zbraní kritizuje a označuje ich za porušenia zvrchovanosti Číny, uvádza stanica CNN. Čínska komunistická vláda Taiwan stále považuje za časť svojho územia, hoci obe krajiny majú od roku 1949 samostatné vlády.