Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Biológia, fyzika a chémia môžu ZMIZNÚŤ z rozvrhov: Školy čaká ŤAŽKÉ rozhodovanie

školská reforma
Školská reforma môže zaviesť výrazné zmeny na školách. | ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

BRATISLAVA – Slovenské školstvo čaká veľká reforma, ktorá môže výrazne ovplyvniť aj súčasné učebné osnovy. Ako informuje Televízia Markíza, z rozvrhov by mohli zmiznúť predmety ako fyzika, chémia či biológia. Nahradil by ich jeden spoločný prírodovedný predmet. 

 

Prírodovedné javy sa vyučujú na druhom stupni základných škôl a žiaci sa o nich môžu učiť na biológii, fyzike aj chémii. Nové návrhy učebných osnov ale nie sú napísané podľa predmetov, skôr podľa tém, čo je príznačné aj pre školy v zahraničí, kde sa vyučuje jeden predmet “Science”. Učitelia sa obávajú toho, že nebudú schopní odučiť všetky tri predmety dostatočne odborne. Školskí odborári preto spisujú petíciu proti tomu, aby sa zachovali všetky tri samostatné predmety.

V skutočnosti sa ale netreba ničoho obávať, pretože konečné rozhodnutie bude na samotnej škole, ako sa k tejto problematike postaví. “Bude to tak, ako sa rozhodne škola. Ale rozumiem tej obave, je to novinka, a preto ju neprikazujeme, ale dávame to ako možnosť,” prezradil Martin Kríž, riaditeľ Odboru kurikula ministerstva školstva.

žiaci
Žiakov čakajú zmeny v učebných osnovách. | ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

Prepájanie fyziky, chémie a biológie má pritom význam. Žiaci vďaka tomu dostanú ucelený pohľad na tento svet a život. “Dôležité je, aby sa žiaci naučili vedecky rozmýšľať o svete, klásť si otázky, formulovať možné odpovede, a potom vedecky bádať, ktoré z tých možných odpovedí sú správne. My by sme boli veľmi radi, keby sme takýto spôsob vyučovania po reforme videli v čo najväčšom počte slovenských škôl. Je celkom jedno, či to budú robiť v integrovanom predmete alebo v troch oddelených predmetoch,” dodal Kríž.

Ak by sa školy rozhodli ísť podľa nových osnov, zmena sa aj tak neudeje o rok či o dva. Nové učivo pôjde do škôl postupne. V roku 2026 sa začne implementovať do 1. ročníka a kým sa reforma dostane k šiestakom, bude už rok 2031. Aj keď je času na nové osnovy dosť, ministerstvo nepočíta s tým, že sa školy do tejto veľkej zmeny pohrnú.