Politika Zahraničné Top

Bitka o Mosúl má za sebou prvý deň. Iracké sily potlačili Daeš

ISTANBUL – Iracké sily a bojovníci kurdských polovojenských jednotiek péšmarga vyčistili v prvý deň bitky o iracké mesto Mósul približne 200 štvorcových kilometrov územia, ktoré bolo pod kontrolou Daešu. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání.

„Toto je po prvý raz, keď sa krv péšmargov a irackej armády zmiešala na bojisku. Dúfam, že to je predzvesťou dobrého pre budúcnosť,” citovala Barzáního, ktorý vyzdvihol spoluprácu v snahe o znovudobytie hlavnej bašty Daešu v severnom Iraku, tlačová agentúra DPA.

Nechcú ďalšie Aleppo

Barzání mal tlačovú konferenciu v blízkosti frontových línií. V sprievode niekoľkých významných irackých predstaviteľov vyjadril presvedčenie, že je možné zabrániť odvetným útokom a že kurdské a iracké vojenské sily budú spolupracovať, „aby zaručili, že sa z Mósulu nestane ďalšie (sýrske obliehané mesto) Aleppo”.

Kurdský prezident varoval, že na autonómnom kurdskom území v severnom Iraku už žije asi 1,8 milióna utečencov a Kurdistan sa nedokáže vyrovnať s ďalším prílevom ľudí. Panujú obavy, že v dôsledku bitky o Mósul sa dajú do pohybu ďalšie stovky tisíc ľudí.