Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

Blíži sa GEOMAGNETICKÁ búrka: V noci môže spôsobiť komplikácie

Dôsledky geomagnetickej búrky pocítime asi aj na Slovensku. ZDROJ: imeteo.sk

SLOVENSKO – Zdá sa, že počasie nás tak skoro neprestane prekvapovať. Najnovšie pocítime dôsledky geomagnetickej búrky, ktorá sa odohrala na Slnku.

 

Situáciu približuje portál imeteo.sk: “Slnko je stále viac a viac aktívnejšie, v stredu vyprodukovalo ďalšiu slnečnú erupciu triedy X, ktorá bola v poradí už 7. v roku 2023. Záblesk spôsobil rozsiahle výpadky rádia vo svete.”

Podľa meteorológov šlo o veľmi prudkú erupciu, ktorá spôsobila na Zemi výpadky rádia na dlhé minúty, konkrétne v juhovýchodnej Ázii, na Novom Zélande a v Austrálii. Ako ďalej upozorňujú, tým, že tento rok šlo už o siedmu obdobnú erupciu a je ešte len marec, Slnko sa dostáva do svojej najaktívnejšej fázy. Minulý rok bolo totiž takýchto erupcií iba sedem dokopy. Predpokladá sa, že Slnko sa približuje k svojmu maximu, ktoré by podľa prognóz odborníkov malo nastať v roku 2025.

“Znamená to, že Slnko je stále viac a viac aktívne a bude dochádzať k ďalším častým erupciám, ktoré na Zemi vyvolajú aj početnejšie geomagnetické búrky,” upresňujú.

V našom regióne je na dnešnú noc predpoveď geomagnetickej búrky triedy G1, čo je vraj slabšia búrka, môže však na krátky čas narušiť správne fungovanie satelitných technológií. Treba preto rátať s výpadkami signálu.

V severnej Európe a v Kanade sa budú môcť ľudia tešiť nebeskému divadlu v podobe pozorovateľných polárnych žiar.