Zahraničné Top

Blokáda Kataru: Krajina je odkázaná na pomoc a dobrú vôľu spojencov

DAUHA – Irán dnes plánuje poslať do Kataru šieste lietadlo so zásobami zeleniny. Podľa hovorcu spoločnosti Iran Air už krajina vyslala do Kataru 90 ton zeleniny a bude v tom pokračovať podľa potreby. Tamojšie médiá tiež informovali, že do krajiny dnes plánujú vyplávať z prístavu Dayyer tri lode s 350 tonami ovocia. Irán sa rozhodol pomôcť krajine po tom, ako Saudská Arábia zatvorila hranice s Katarom pre podozrenia z podpory terorizmu. Kataru, ktorý má jediné pozemné hranice práve so Saudskou Arábiou, sa už rozhodlo pomôcť aj Turecko.

Katar obvinili z podpory terorizmu v krátkom slede po sebe Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt, Bahrajn a Jemen. Katar má podľa nich podporovať teroristické skupiny po celom Blízkom východe, vrátane palestínskeho Hamasu či buniek napojených na al-Kájdu. Všetkých päť krajín zároveň zmrazilo s Katarom akékoľvek obchodné vzťahy.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v sobotu prisľúbil svojmu katarskému rezortnému kolegovi, že Moskva sa pokúsi prispieť k vyriešeniu konfliktu medzi Katarom a ďalšími piatimi blízkovýchodnými krajinami. Ako povedal, Rusko má v tomto smere celkom slušné možnosti, keďže s väčšinou krajín zúčastnených na tomto spore udržiava blízky kontakt.

“Čokoľvek, čo Rusko môže so súhlasom zúčastnených strán urobiť, čokoľvek, o čo majú tieto strany záujem, aj urobíme,” vyhlásil Lavrov po sobotňajšom stretnutí so šéfom katarskej diplomacie Muhammadom bin Abdulrahmanom as-Sáním v Moskve.