Zahraničné Top

Bod zlomu vo vývoji inflácie podľa ECB ešte nenastal

FRANKFURT – Inflácia v eurozóne sa bude postupne zrýchľovať, zatiaľ je však predčasné hovoriť, kedy nastane bod zlomu. Vyplýva to z aktuálnej správy, ktorú zverejnila v pondelok Európska centrálna banka (ECB). Podľa agentúry Reuters tým naznačila, že sa nebude ponáhľať so sprísňovaním svojej extrémne uvoľnenej menovej politiky.

ECB v marci naštartovala program takzvaného kvantitatívneho uvoľnenia prostredníctvom tlačenia nových peňazí, v rámci ktorého sťahuje z trhu každý mesiac prevažne štátne dlhopisy za 60 mld. eur. Cieľom je podporiť hospodársky rast a posunúť infláciu v Európskej menovej únii z negatívneho teritória k želanej úrovni tesne menej ako 2 %. V nákupoch dlhopisov plánuje ECB pokračovať do septembra 2016 a v prípade nutnosti aj dlhšie.

“Zo štatistického pohľadu je naďalej priskoro na identifikáciu bodu zlomu v základnej inflácii. Pre signál, že takýto bod zlomu je dostatočne silný, sú potrebné ďalšie údaje,” uviedla ECB vo svojom bulletine. ECB predpovedá v tomto roku eurozóne priemernú mieru inflácie 0,3 %, kým podľa skoršej prognózy mali ceny v menovej únii tento rok stagnovať. V roku 2016 počíta ECB so zrýchlením inflácia na 1,5 %.