Domáce Kauzy Top

Bödör sa o svojom výsluchu v prípade vraždy dozvedel z prostredia prokuratúry, nie polície

BRATISLAVA – Vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice vyvoláva od začiatku napätie medzi kompetentnými. Po tom, ako polícia zbalila podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, začali na verejnosť prenikať informácie z vyšetrovacieho spisu. Deje sa tak stále, napriek tomu, že orgány činné v trestnom konaní opakovane vyzývali všetkých, ktorí sa únikov dopúšťali, aby prestali mariť vyšetrovanie. O postupoch vyšetrovateľa ale aj prokuratúry sa najnovšie dozvedel aj jeden zo svedkov skôr, ako ho orgány kontaktovali oficiálnou cestou. 

 

Známy nitriansky podnikateľ Norbert Bödör sa mal podľa Denníka N dostaviť sám na výsluch, pretože vedel, že ho tak či tak čaká. Úrad špeciálnej prokuratúry mal totiž vydať príkaz na zadržanie a vypočutie spomínanej osoby. Bödör sa o plánovanom úkone vraj dozvedel a na políciu sa dostavil sám dobrovoľne. Akékoľvek spojenie s vraždou novinára podnikateľ odmieta. Rovnako popiera, že by sa mal podieľať na sledovaní novinárov, ktoré si zabezpečoval jeho známy Marian Kočner. Podľa informácií Glob.sk mali obaja podnikatelia k sebe blízko, v čase, keď bol Kočner ešte na slobode komunikovali a stretávali sa pomerne často. Kočner dnes patrí k podozrivým z objednávky vraždy novinára, aktuálne sedí vo vyšetrovacej väzbe kvôli kauze zmeniek.

Bödörovci patria k jedným z najznámejších podnikateľov v oblasti bezpečnostných služieb. Otec Norberta Miroslav Bödör je majiteľom aj konateľom bezpečnostnej firmy Bonul, ktorá je známa z mnohých štátnych zákaziek. Jeho manželka je v príbuzenskom vzťahu s manželkou bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. O Bödörovcoch je všeobecne známe, že na polícii mali kontakty a mnohokrát aj informácie z jej prostredia. Preto, keď sa dostalo na verejnosť, že podnikateľ bol dopredu varovaný, že sa chystá jeho zadržanie, padol tieň podozrenia na policajné zložky. “V prípade publikovaných informácií sa domnievame, že ide o informácie, ktoré niekto podsúva v snahe mariť vyšetrovanie, nakoľko sa úplne nezakladajú na pravde,” reagoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Policajný prezident Milan Lučanský okamžite prijal ďalšie opatrenia na zamedzenie prípadného úniku akýchkoľvek informácií z prebiehajúceho vyšetrovania. “Ku konkrétnym krokom sa vyjadrovať nebudeme, no vec je v riešení, návrh sa týka zváženia riaditeľa protizločineckej jednotky a šéfa tímu zmien v tíme, jeho okresania na minimum ľudí, ktorí pracujú vyslovene na objasnení vraždy,” dodal hovorca polície.

Únik z prokuratúry

Príkaz na zadržanie Bödöra vydal Úrad špeciálnej prokuratúry. Podľa informácií Glob.sk k úniku informácií smerom k podnikateľovi malo dôjsť práve z prostredia prokuratúry. Bödöra mal podľa nášho zdroja na plánovaný úkon upozorniť vysokopostavený prokurátor. „Únik informácií z vyšetrovacieho spisu v trestnej veci vedenej proti obvinenému T. S. a spol. je predmetom samostatného trestného konania realizovaného príslušnými vyšetrovacími zložkami. Ďalšie podrobnosti v súčasnosti uvádzať nebudeme,“ reagovala na najnovšie udalosti špeciálna prokuratúra prostredníctvom svojej hovorkyne Jany Tökölyovej. K samostatným úkonom v prípade vyšetrovania vraždy sa prokuratúra vyjadrovať odmietla. “Vo veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa koná, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať žiadne informácie, ani komentovať informácie z neoverených zdrojov, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,” dodala Tökölyová.

Každopádne k mlčanlivosti vyzýval opakovane generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Po tom, ako začali médiá a niektorí právni zástupcovia informovať o podrobnostiach z vyšetrovania, generálny prokurátor poukazoval niekoľkokrát na marenie vyšetrovania. “Absolútne sa však nestotožňujeme so spôsobom, akým v poslednom čase dochádza k zverejňovaniu informácií o prebiehajúcom vyšetrovaní,” vyhlásil Čižnár ešte v októbri tohto roka.

Príkaz na zadržanie podnikateľa vydal Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Dušana Kováčika. Práve odtiaľ mali informácie aj uniknúť. Zdroj: TASR – Andrej Galica