Kauzy Domáce Top

Bödörovo mlčanie, metódy exsiskárov aj význam vulgarizmov. Toto je sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť o procese v kauze Kuciak

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Raketové tempo senátu Ruženy Sabovej zariadilo, že už po šiestich dňoch pojednávania vieme predbežne zhodnotiť, kam sa uberá. Pred súdom v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice tento týždeň stáli známe tváre, ale aj obyčajní ľudia, ktorí pomáhajú skladať čriepky prípadu krok po kroku. Glob.sk pre vás z týchto dní vybral sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť. 

 

Hoci je obžaloba známa,  je potrebné si zopakovať, že sa nepojednáva len o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z tohto skutku sú obžalovaní Marian Kočner za objednávku vraždy u Aleny Zsuzsovej, ktorá ju mala sprostredkovať Zoltánovi Andruskóovi a ten sa mal zasa obrátiť na Tomáša Szabóa, ktorý bol šoférom a Miroslava Marčeka, ktorý strieľal.

Pojednáva sa totiž aj o vražde Petra Molnára. Tú mali vykonať Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Hoci táto vražda nie je verejne tak veľmi známa, môže nám veľa napovedať. Tomáš Szabó totiž na rozdiel od Marčeka odmieta účasť na oboch skutkoch a preukázanie jeho viny či neviny v jednom prípade, môže byť užitočné aj pre ten druhý.

Hlavné pojednávanie totiž nie je len o tvrdých vyjadreniach, jednoznačných dôkazoch či právnych kľučkách. Súd sa pozerá aj na nepriame dôkazy a zaujíma ho aj to, či sú svedkovia dôveryhodní, či klamú alebo hovoria pravdu.

 

1. Norbert Bödör veľa napovedal tým, že vypovedal

Hneď v pondelok ráno vypovedal nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Hoci hovoril len krátko a na väčšinu otázok odpovedal neurčito alebo povedal, že si dané veci nepamätá, jeho výpoveď veľa naznačila.

Obžaloba stojí aj na podozreniach, že osobné informácie o novinároch získal Kočner práve od Norberta Bödöra a ten ich získal od svojich kontaktov na polícii. Zároveň mal po vražde Kuciaka Kočnerovi posúvať informácie o stave vyšetrovania.

Norbert Bödör mal, tak ako každý svedok, právo nevypovedať, keďže hrozí, že by si mohol spôsobiť trestné stíhanie. Urobil to aj v prípravnom konaní po vznesení obvinenia. Tentokrát sa však rozhodol vypovedať. Tvrdil, že Kočnerovi takéto informácie neposúval, že mu nezohnal lustrácie a naznačoval, že jeho kontakty neboli natoľko dobré, aby mohol niečo vybaviť. Zároveň poprel, že by platil za sledovanie novinárov. Kočnerovi tým pomohol, pretože jeho výpoveď je v priamom rozpore s tým, čo tvrdil Peter Tóth.

Pokiaľ sa však podarí Kočnerovi dokázať vinu a odsúdiť ho, Bödör môže byť stíhaný za krivú výpoveď. Usvedčiť ho môže napríklad Threema, ktorá by mala byť kľúčovým dôkazom.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček