Zahraničná Spoločnosť Zahraničné Ekonomika

Boeing neočakáva schválenie uzemneného stroja Max skôr ako v lete

Na archívnej snímke technici kompletizujú nové lietadlo Boeing 737 Max 8 v závode americkej spoločnosti Boeing v Rentone v štáte Washington počas mediálneho dňa 27. marca 2019. Zdroj: TASR / AP

NEW YORK – Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že neočakáva schválenie zmien uzemneného stroja 737 Max zo strany federálnych regulátorov skôr ako v lete. Akcie Boeingu po tejto utorkovej informácii klesli takmer o šesť percent, čiže na 52-týždňové minimum, a napokon uzavreli nižšie o 3,4 percenta.

 

Najnovší harmonogram opráv lietadla Max je založený na práci, ktorú ešte treba urobiť predtým, ako americký Federálny letecký úrad (FAA) dovolí návrat stroja na oblohu, vrátane práce na počítačoch kontroly letu, uviedli to dva zdroje oboznámené s problematikou.

Tri americké letecké spoločnosti, Southwest, American a United, vyradili lietadlo Max zo svojich cestovných poriadkov do začiatku júna. Je však možné, že tento stroj nebudú používať oveľa dlhšie, pravdepodobne až do konca hlavnej letnej dopravnej sezóny.

Letecký úrad vo vyhlásení uviedol, že realizuje “dôkladný, opatrný proces”, aby zaručil, že zmeny, ktoré Boeing urobí na lietadle Max, splnia certifikačné štandardy. Úrad konštatoval, že nemá časový plán na dokončenie posudzovania stroja.