Zahraničné Ekonomika Spoločnosť Zahraničná Top

Boeing sa z problémov nevie vyhrabať. Ďalšie spoločnosti mu zasadili ranu

Na archívnej snímke z 23. marca 2019 lietadlo Boeing 737 MAX 8 Etiópskych aerolínií na medzinárodnom letisku v etiópskom meste Addis Ababa. Zdroj: TASR/AP

CHICAGO – Problémy spoločnosti Boeing pretrvávajú. Ukončenie zákazu letov strojov Boeing 737 Max sa zatiaľ nedá predvídať. Z tejto situácie by nečakane mohol profitovať ich konkurent – európsky Airbus. Dôkazom toho je indická nízkonákladová spoločnosť SpiceJet.

Indická letecká spoločnosť zvažuje objednávku najmenej 100 strojov výrobcu Airbus. Už čoskoro tak môže rozšíriť svoju flotilu o lietadlá typu A321LR a XLR, uviedol v utorok výkonný riaditeľ leteckej spoločnosti Ajay Singh.

Singh síce nehovoril o presných číslach, zdôraznil však, že objednávky jeho firmy sa pohybujú vždy v trojciferných číslach. Mohli by tak podľa katalógových cien dosiahnuť výšku až 13 miliárd dolárov (takmer 12 milárd eur). Pri veľkých objednávkach sú bežné výrazné zľavy.

SpiceJet doteraz využíval boeingy

SpiceJet sa doteraz spoliehal na amerického výrobcu lietadiel Boeing. Rýchlo sa rozvíjajúce aerolinky už vlastnia 13 strojov 737 Max, ktoré však majú po dvoch katastrofách zakázané lietať. Okrem toho si druhá najväčšia indická letecká spoločnosť objednala ďalších 205 týchto lietadiel. Keďže nie je doteraz jasné, kedy sa tento typ opäť dostane do vzduchu, môže byť objednávka ešte zrušená. Airbus sa snaží zaujať SpiceJet už dlho, prezradil Singh. Odkedy sú však boeingy uzemnené, európsky výrobca zintenzívnil svoje úsilie v boji o získanie objednávky. “Teraz nám dali ponuku, ktorú preskúmame.”

Na snímke nové lietadlo typu Boeing 737 MAX 8 vyrobené pre indickú spoločnosť Jet Airways po štarte na skúšobný let z firemného letiska v americkom Seattli 10. apríla 2019. Zdroj: TASR/AP

Ryanair zastavil platby

Aj najväčšia európska nízkonákladová spoločnosť Ryanair stráca pomaly trpezlivosť. Dodávky objednaných strojov od Boeingu sa môžu opäť oneskoriť o niekoľko mesiacov až do roku 2020, uviedol šéf spoločnosti Michael O’Leary na valnom zhromaždení spoločnosti. Prvé stroje by mohol získať najskôr v marci alebo apríli. Zostávajúce platby Boeingu preto letecká spoločnosť stopla a s výrobcom rokuje o finančnej kompenzácii.

Ak sa dodávky oneskoria ešte viac, musel by Ryanair plánované rozšírenie flotily obmedziť, povedal O’Leary. Írska spoločnosť podpísala zmluvy až na 210 lietadiel tohto typu a očakáva, že počas budúceho roku získa do vlastníctva 30 týchto strojov.

Ukončenie zákazu letov je otázne

Od marca platí celosvetový zákaz letov strojov Boeing 737 Max. Pri dvoch haváriách lietadiel tohto typu v Indonézii a Etiópii prišlo o život 346 ľudí. Vyšetrovatelia majú podozrenie, že nehody súvisia so stabilizačným systémom, ktorý v prípade hroziacej straty vztlaku tlačí nos lietadla smerom nadol.

Ukončenie zákazu sa nedá predvídať. Americký letecký úrad FAA v pondelok uviedol, že ešte nie je stanovený dátum zrušenia zákazu.

Na snímke technici kompletizujú nové lietadlo Boeing 737 Max 8 v závode americkej spoločnosti Boeing v Rentone v štáte Washington počas mediálneho dňa 27. marca 2019. Zdroj: TASR/AP

Každá krajina sa má rozhodnúť sama

FAA zdôraznil, že bezpečnosť je najväčšou prioritou. Preto nestanovil žiadny časový rámec, kedy by sa malo vyšetrovanie ukončiť. “Každá vláda prijme svoje vlastné rozhodnutie.”

Po medzinárodnom stretnutí regulačných úradov v kanadskom Montreale FAA zverejnil vyhlásenie, podľa ktorého by mala teraz každá vláda sama rozhodnúť o opätovnom vydaní letového povolenia. Znie to tak, že na stretnutí nevládla zhoda. Európske úrady sa napríklad domnievajú, že v súvislosti s novým stabilizačným systémom MCAS je potrebné, aby piloti 737 Max absolvovali výcvik na simulátore. FAA si to nemyslí.

Boeing nedávno vyjadril nádej, že 737 Max začnú opäť lietať začiatkom štvrtého kvartálu tohto roka. Toto vyhlásenie sa nezmenilo, uviedol v pondelok hovorca spoločnosti. Zákaz letov koncern veľmi zaťažuje, produkcia problematického modelu sa znížila o 20 percent.

Na snímke technici kompletizujú nové lietadlo Boeing 737 Max 8 v závode americkej spoločnosti Boeing v Rentone v štáte Washington počas mediálneho dňa 27. marca 2019. Zdroj: TASR/AP