Zahraničné Top

Začal sa boj o lukratívne kreslo šéfa Európskej komisie. Tu je 7 najhorúcejších kandidátov

Jean-Claude Juncker sa lúči s úradom šéfa EK. EÚ hľadá jeho nástupcu. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Po voľbách do Európskeho parlamentu (EP) hľadá Únia nové vedenie. V prvom rade ide o nástupcu Luxemburčana Jeana-Claude Junckera, ktorý doteraz zastáva funkciu šéfa Európskej komisie. Kto prichádza do úvahy ako jeho nasledovník?

 

Niektorí kandidáti sa o post prihlásili sami, medzi nimi poprední kandidáti Európskej ľudovej strany (EĽS), Manfred Webber, sociálny demokrat Frans Timmermans, ako aj liberálna eurokomisárka Margrethe Vestater. O ďalších menách sa stále vedú iba špekulácie. Ponúkame vám prehľad možných kandidátov.

Maroš Šefčovič (sociálny demokrat)

Slovenský podpredseda Euróspkej komisie (EK) je jedným z kandidátov na post šéfa tohto úradu. Písali o tom v utorok aj české médiá, podľa ktorých má byť kandidátom za štáty Vyšehradskej skupiny V4. Český premiér Andrej Babiš pred odletom do Bruselu tieto informácie poprel. Slovenský premiér Pellegrini uviedol, že Šefčovič je len jedným z kandidátov na tento post.

Šefčovič je podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu. Sám sa vyjadril, že po voľbách chce opäť kandidovať na post eurokomisára. Maroš Šefčovič koncom marca prehral so Zuzanou Čaputovou v boji o post hlavy štátu.

Jedným z možných kandidátov je aj Maroš Šefčovič. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Manfred Weber (EĽS)

Nemecký politik CSU odišiel do Bruselu z bavorského zastupiteľstva ešte v roku 2004, keď jeho strana bola skeptickejšia voči EÚ. V roku 2014 sa stal Weber šéfom frakcie EĽS a v roku 2018 popredným kandidátom do eurovolieb. Keďže sa EĽS aj napriek stratám stala opäť najsilnejšou skupinou v EP, mnohí vidia Webera ako favorita na Junckerovho nástupcu.

Má však silných protivníkov, medzi nimi francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý nechce obmedziť výber len na hlavných straníckych kandidátov. To, že Weber pochádza z najväčšej členskej krajiny, mu nemusí nevyhnutne pomôcť. Od roku 1960 nebol žiadny Nemec šéfom EK, aj kvôli vyváženosti moci v EÚ.

Manfred Weber má pomerne veľké šance stať sa šéfom EK. Zdroj: TASR/AP

Frans Timmermans (sociálny demokrat)

Holanďan sa vo volebnej kampani predstavil ako hlavný kandidát sociálnych demokratov. S bezchybnou nemčinou sa vyslovil za sociálny zmier a ochranu klímy v Európe. Bývalý holandský minister zahraničných vecí ovláda šesť ďalších jazykov. Momentálne pôsobí ako prvý podpredseda EK zodpovedný aj za právny štát. Bol poprednou postavou v trestnom konaní proti Poľsku v súvislosti so zmenami v miestnom súdnictve a pri niektorých krokoch proti Maďarsku za porušovanie noriem EÚ. To mu v okruhu šéfov vlád štátov neprinieslo veľkú popularitu.

Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans (uprostred) je tiež jeden z kandidátov na lukratívny post. Zdroj: TASR/AP

Margrethe Vestagerová (Alde/Liberáli)

Sociálno-liberálna Dánka nebola poprednou kandidátkou liberálnej skupiny ALDE, ale len členkou top tímu. Až počas nedeľného volebného večera povedala jasne, že chce byť šéfkou komisie. Ako komisárka pre hospodársku súťaž získala uznanie naprieč stranami. Matka troch detí je považovaná za jasnú, štruktúrovanú a nebojácnu osobnosť. Ale má aj problém. Vo svojej domovskej krajine má pomerne malú podporu a to aj od vlády. Ďalším problémom je fatk, že ALDE je až tretia najsilnejšia skupina v europarlamente. Ostatné strany majú jej liberálom za zlé, že sa nezúčastnili výberu popredných straníckych kandidátov.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová počas tlačovej konferencie v sídle EÚ v Bruseli 24. mája 2018. Zdroj: TASR/AP

Mark Rutte (pravicový liberál)

V Bruseli sa šíria informácie, že pravicový holandský premiér má až dve šance. Buď sa môže stať predsedom EK alebo po Donaldovi Tuskovi môže prevziať aj post šéfa Rady EÚ. On sám to doteraz popieral. Pravdou je, že ani on nie je priateľom princípu, keď kandidátov do úradu šéfa EK navrhujú jednotlivé európske strany. Tento systém bol zavedený v roku 2014, keď bol zvolený Jean-Clade Juncker. Aj Emmanuel Macron sa snaží presadiť, aby si šéfovia vlád štátov mohli kandidátov vyberať slobodne.

Holandský premiér Mark Rutte. Zdroj: SITA/AP

Michel Barnier (EĽS)

Michel Barnier ako šéf vyjednávačov v procese brexitu má konzervatívne postoje. V hlavných mestách je bývalý francúzsky minister zahraničia a komisár pre vnútorný trh považovaný za toho, kto má veľmi dobré kontakty. Okrem toho mu nedávno vzdal hold aj Macron. Aj on však má problém. Jeho domovská strana EĽS považuje za svojho hlavného kandidáta Webera. Šance by teoreticky mohol mať ako kompromisný kandidát.

Hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) pre brexit Michel Barnier reční počas konferencie 8. júna 2018 v Bruseli. Zdroj: TASR/AP

Christine Lagardeová

Meno šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) sa často skloňuje, ak ide o vysoké posty v Bruseli. Britská stávková kancelária Ladbrokes jej spolu s Weberom, Barnierom, Timmermansom a Vestagerovou prisúdila najlepšie šance na úspech. Aj tu by však mohol rozhodujúcu úlohu zohrať Macron, pretože Lagardeová je Francúzka.

Generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Zdroj: TASR/AP

Aké sú úlohy Európskej komisie

Komisia pomáha pri formovaní celkovej stratégie EÚ, navrhuje nové právne predpisy a politiku EÚ.  Takisto monitoruje ich vykonávanie a spravuje rozpočet. Významnú úlohu zohráva aj pri podpore medzinárodného rozvoja a poskytovania humanitárnej pomoci.

Predseda Európskej komisie zas vydáva politické usmernenia pre prácu Komisie. Okrem toho zvoláva a predsedá zasadnutiam kolégia komisárov. Zodpovedá za to, aby Komisia vykonávala politiku EÚ. Takisto sa zúčastňuje na zasadnutiach skupiny G7. Je prítomný aj na najvýznamnejších rokovaniach na pôde Európskeho parlamentu a na zasadnutiach zástupcov členských štátov v rámci rady Európskej únie.

Aký má plat šéf Komisie?

Predseda Európskej komisie má mesačný plat v hrubom približne 25 500 eur. K tomu treba pripočítať príplatky za sťahovanie, cestovanie a náhradu nutných výdavkov vo výške 1400 eur. Ročné mzda tak činí približne 322 800 eur.