Domáce GPlus Spoločnosť Top

Boj o miesta na trhu práce pokračuje. Vysokoškoláci kradnú absolventom stredných škôl prácu

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenské stredné školy a univerzity rok čo rok chŕlia desaťtisíce absolventov. Trh práce pritom nie je schopný ponúknuť také množstvo pracovných pozícií, aby adekvátne odzrkadľovali vyštudované roky a nadobudnuté skúsenosti. V súčasnosti však maturanti musia s vysokoškolákmi bojovať o prácu. Oplatí sa v dnešnej dobe ešte študovať a aký plat je absolventom vysokej školy ponúkaný?

 

Záujem o vysokoškolské vzdelanie na Slovensku je stále obrovský. Nielenže sa absolventom s titulom otvárajú väčšie možnosti, ale motivačným sa môže stať aj plat. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že štúdium na vysokej škole sa skutočne vypláca. Platové rozdiely zamestnancov so stredoškolským vzdelaním a tým vysokoškolským sú markantné a to vo všetkých krajoch. Najväčšia platová priepasť je v Bratislavskom kraji, kde pracovník s vyštudovanou vysokou školou zarobí o 490 eur viac, ako ten s maturitou. Naopak, najnižší rozdiel je v Prešovskom kraji, v ktorom zamestnanec s maturitou v porovnaní s vysokoškolsky vzdelaným zarobí menej o 235 eur.

Rozdiel medzi platom zamestnanca s maturitou a vysokoškolským titulom 2. stupňa. Zdroj: Platy.sk

Jedným z dôvodov, prečo sú najväčšie rozdiely v Bratislave a v Prešove, môže byť aj kariérny rast. Práve v okolí hlavného mesta najväčší portál s pracovnými ponukami Profesia eviduje 1 317 inzerátov, ktoré ponúkajú miesto na vrcholových manažérskych pozíciách, ktoré si, samozrejme, vyžadujú dokončené vysokoškolské vzdelanie. V Prešovskom kraji sa takéto možnosti ponúkajú len prostredníctvom 168 inzerátov.

Je ich viac ako potrebujeme

Vysokoškolski vzdelaní ľudia však reagujú aj na také pracovné ponuky, ktoré vyžadujú len maturitu. Dôvodom môže byť aj to, že inzerátov s kritériom univerzitného titulu je menej. Slovensko tak má viac absolventov vysokých škôl, ako je schopné zamestnať. Len v tomto roku eviduje Profesia.sk 21 percent pracovných ponúk, v ktorých sa požaduje titul.

Rozdelenie ponúk v roku 2020 podľa stupňa vzdelania. Zdroj: Profesia.sk

Z celkového počtu 29 514 vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov o zamestnanie, reagovalo až 76 percent z nich na prácu, kde zamestnávateľ vyžadoval maturitu alebo nadstavbu. Len 36 percent absolventov s titulom si poslalo životopis k zamestnávateľovi, ktorý vyžadoval vysokoškolské vzdelanie aspoň prvého stupňa. Na druhej strane 68 percent absolventov strednej školy si hľadalo zamestnanie adekvátne k dosiahnutému stupňu vzdelania.

Mohlo by vás zaujímať: