Politika Domáce Top

Boj o Ústavný súd začína odznova. Tentoraz bez Fica, ale stále s nejasným koncom

Bela Bugár a Robert Fico si naštrbené vzťahy doposiaľ neurovnali. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová, Henrieta Hačundová) Budeme svedkami ďalšej blamáže a hanby? Dnes uplynul termín, dokedy bolo možné podať prihlášky kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Na rozdiel od prvého pokusu z januára tohto roka sa medzi adeptami už neobjavili mená z radov aktívnych politikov, ktorí naposledy rozvírili vášne. Záruku hladkého priebehu pri voľbe v parlamente to však nezaručuje. Všetko stojí a padá na dohode koalície, ktorá si doposiaľ neurovnala vzťahy. 

 

Kolotoč súvisiaci s voľbou ústavných sudcov sa naplno rozbieha. Kancelária Národnej rady má už k dispozícii kompletný zoznam kandidátov na post sudcov Ústavného súdu. Tých čaká od 21. do 23. marca vypočúvanie na ústavnoprávnom výbore pred poslancami a zástupcami kancelárie prezidenta. Samotné hlasovanie v pléne sa má uskutočniť na schôdzi parlamentu, ktorá sa začína 26. marca. Či však bude konečne úspešné, je zatiaľ otázne.

Kandidátov je menej

O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 30 kandidátov. Mnohých uchádzačov neodradili machinácie politikov počas prvej voľby a s kandidatúrou súhlasili opäť. Na zozname sa objavili aj nové mená kandidátov, ktorých čaká premiéra na spomínanom verejnom vypočúvaní. Uchádzač pred výborom predstaví nielen svoje pracovné skúsenosti a výsledky, ale aj publikačnú činnosť. Tentokrát by malo byť ale vystupovanie kandidátov z hľadiska efektivity časovo limitované.

Zoznam kandidátov na ústavných sudcov

V prípade prvej voľby bolo do podateľne Národnej rady dokopy doručených až 40 návrhov kandidátov. O menách a celom procese Glob.sk začiatkom januára informoval.

Jeden cirkus sme už videli

Najväčším kameňom úrazu pri nedávnej februárovej voľbe sa stala osoba bývalého premiéra a šéfa Smeru-SD Roberta Fica. Ten si brúsil zuby priamo na funkciu predsedu Ústavného súdu. Jeho ambície však hneď v úvode dostali značné trhliny. Nie mu mal povedať prezident Andrej Kiska, s ktorým o tejto veci viackrát debatoval.

Podľa očakávaní mu podporu neprejavili ani opoziční poslanci. To, čo však spôsobilo najväčšie problémy bol odmietavý postoj strany Most-Híd. Po neúspešných rokovaniach s koaličným partnerom mal šéf strany Smer-SD hľadať chýbajúce hlasy v radoch kotlebovej ĽS NS. Reakcia Andreja Danka a najmä Bélu Bugára na tieto informácie nenechala na seba dlho čakať a aj ich výrazným pričinením sa o kandidátoch rozhodovalo vo verejnom hlasovaní. Robert Fico následne oznámil, že sa do voľby napokon nezapojí. Smer-SD ostal v tajnej voľbe sám a napätie v koalícii sa dalo krájať.

V prvom kole nezvolili poslanci nikoho, kedže Smer-SD aj SNS vhadzovali prázdne lístky. Dva dni na to tak nasledovala opakovaná voľba. Opäť bez jediného zvoleného kandidáta. Tentoraz ju sabotovala spoločne so Smerom-SD aj ĽS NS.

Poslanci si voľbu ústavných sudcov zopakujú. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Fico už s Bugárom komunikuje

Neúspešné rokovania o kandidátoch na ústavných sudcov ako aj rozlišné názory na to, či má byť voľba tajná alebo verejná, si vypýtali v koalícii svoju daň. Šéf Smeru-SD dokonca odmietal chodiť na stretnutia s koaličnými partnermi a situácia sa nezlepšila ani po tom, ako bolo jasné, že Ústavný súd bude od 16. februára fungovať kvôli politickým hádkam iba v provizórnom režime. Šéf strany Most-Híd pre Glob.sk v tom čase priznal, že Robert Fico sa s ním kvôli voľbe nerozpráva.

To, či bude blížiaca sa voľba úspešná, zavisí do značnej miery najmä na tom, či sa koaličná trojka Smer-SD, SNS, a Most-Híd tentoraz dohodne. Spoločnú reč pritom nebudú musieť nájsť iba na spoločných kandidátoch ale aj na tom, či bude voľba tajná alebo verejná. Od búrlivej neúspešnej voľby ústavných sudcov sa však koalícia nestretla. Prvýkrát sa Robert Fico, ktorý medzičasom oznámil, že na ústavného sudcu už kandidovať nebude, ozval šéfovi koaličného Mosta-Híd Bélovi Bugárovi len pred pár dňami. “Volal mi a pozval ma na rokovanie koaličnej rady,” povedal pre Glob.sk Bugár.

Smeráci aj naďalej trvajú na tom, že voľba musí byť tajná. To, či ju teraz koaliční partneri podporia isté nie je. ”Pokiaľ sa nedohodneme na kandidátoch, budeme trvať na verejnej voľbe,” uviedol šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Šéf SNS Andrej Danko zasa uviedol, že si počká na mená kandidátov. “Systém voľby je zatiaľ otázny,” uviedol pre Glob.sk. Koalícia by sa mala stretnúť na koaličnej rade v priebehu budúceho týždňa.

 

Galéria
Bugár tvrdí, že ak sa nedohodnú na menách, bude trvať na verejnej voľbe. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Fico pozval Bugára na rokovanie koaličnej rady. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Podľa Danka je systém voľby otázny. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next