Spoločnosť Zahraničné Ekonomika Top

Boj s klimatickými zmenami sa vyplatí. Toto je 10 miliardárov, ktorí na ňom zbohatli

Obchod s veternými elektrárňami je tiež výnosný. Ilustračná foto: TASR / AP

NEW YORK – Myslíte si, že sa boj proti globálnej klimatickej zmene nevypláca? To sa veľmi mýlite. Index miliardárov spoločnosti Bloomberg obsahuje početné príklady ľudí, ktorí si urobili z boja proti zmene klímy ziskové podnikanie. Tu sú desiati najúspešnejší.

 

Vyrábajú elektromobily, obaly z recyklovaného papiera, veterné turbíny a solárne zariadenia. Desať miliardárov nahromadilo vďaka výrobkom šetrným k životnému prostrediu spolu viac ako 55 miliárd dolárov (takmer 50 miliárd eur). 

Tým sú v súlade so súčasným trendom. V roku 2018 obchodníci s akciami investovali spolu viac ako 30 biliónov dolárov (asi 27 biliónov eur) do peňažných fondov, ktoré sú priradené k tzv. oblasti ESG. Skratka je odvodená zo slov „Environment, Social and Governance“ (“životné prostredie, sociálne otázky a správy a riadenia”). Patria sem koncerny, ktoré sa venujú hlavne ochrane životného prostredia či sociálnym otázkam, ako sú ľudské práva a dobré pracovné podmienky.

Tým sa dostala na vrchol nová generácia miliardárov. Kým pred 100 rokmi dominovali ropní baróni a priemyselní magnáti a neskôr technologickí vizionári ako Bill Gates či Jeff Bezos, teraz zaznamenávajú vzostup “zelené financie”. V zozname napríklad zatiaľ chýba zakladateľ firmy “Beyond Meat” Ethan Brown, ktorý vyvolal na burze senzáciu svojou náhradou mäsa. Doteraz však vlastní “len” niekoľko sto miliónov dolárov.