Politika Zahraničné Top

Boje v Mósule pokračujú. Iracké elitné jednotky sa činia

BAGDAD – Iracké osobitné elitné jednotky, ktoré bojujú s militantmi Daeš vo východnej časti Mósulu, dobyli od extrémistickej organizácie od októbrového začiatku boja o mesto 19 mestských častí. Tlačovej agentúre AP to včera povedal iracký veliteľ generál Hajdar Fázil.

Podľa jeho slov sú jeho vojaci v súčasnosti asi štyri kilometre od rieky Tigris, ktorá delí mesto na dve časti. Uvedené dobyté územie predstavuje necelých 30 percent z časti mesta východne od rieky.

Väčšina bojov vo východnej časti

Iracká vláda minulý mesiac spustila veľkú ofenzívu s cieľom dobyť Mósul. Ofenzívu vedie na viacerých frontoch, ale väčšina bojov sa doteraz sústredila vo východnej časti mesta s miliónom obyvateľov.

Presun bojov do ulíc mesta spomalil postup irackých síl a ich spojencov z Američanmi vedenej koalície, ktorá sa snaží chrániť civilistov. Generál povedal, že dnes boje značne obmedzil silný dážď.

Odrezaní od čistej vody

Detský fond OSN (UNICEF) dnes varoval, že takmer polovica z detí v Mósule a ich rodiny sú údajne odrezané od prístupu k čistej vode po tom, ako boje zničili dôležité vodovodné potrubie.

Ide o jedno z troch hlavných vodovodných potrubí zabezpečujúcich pitnú vodu pre civilistov vo východnej časti Mósulu. Potrubie sa nachádza v časti mesta, ktorá je stále v rukách Daešu, čo znemožňuje jeho rýchlu opravu, upozornil UNICEF.

Hrozná situácia, tvrdí UNICEF

„Deti a ich rodiny v Mósule čelia hroznej situácii. Nielenže sú v nebezpečenstve zabitia alebo zranenia pri prestrelke, teraz nemá potenciálne viac ako pol milióna ľudí bezpečnú pitnú vodu,” uviedol predstaviteľ UNICEF v Iraku Peter Hawkins.

Iracké úrady podľa neho momentálne dovážajú vodu zo vzdialenosti asi 35 kilometrov od východného Mósulu, ale nepostačuje pre potreby obyvateľov. „UNICEF vyzýva všetky strany konfliktu, aby umožnili tieto kriticky dôležité dodávky a opravy. Na civilnú infraštruktúru sa nikdy nesmie útočiť,” zdôraznil Hawkins.

Foto: SITA