Bojí sa štát o dospievajúcich? Psychológovia radia tínedžerom, ako sa nezblázniť z domácej školy

BRATISLAVA – Život sa počas karantény obrátil naruby nielen pracujúcim ľuďom, ale aj študentom. Tí síce museli opustiť brány školy, avšak knihy pre nich zostanú otvorené ešte pár mesiacov. Školské lavice vymenili za pracovný stôl v detskej izbe a vzdelávanie medzi rovesníkmi sa zmenilo na online výučbu za počítačom. Napriek snahe o spríjemnenie netradičných podmienok na výučbu vplýva mimoriadna situácia aj na psychiku tínedžerov. Psychológovia preto radia, ako sa nezblázniť z domácej školy. 

 

Dá sa povedať, že sa koronavírus „zažral“ už do každej spoločenskej vrstvy a oblasti. Slovenské školstvo na tom nie je o nič lepšie. Stále platí, že žiaci sa do školských lavíc neposadia až do odvolania. Zmenené podmienky a transformácia vyučovania na domáce pomery výrazne vplývajú na mladých ľudí. 

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie preto vytvoril materiál s názvom Ako sa nezblázniť z domácej školy, v ktorom tínedžerom radí, ako nepoznanú situáciu zvládnuť, ako efektívne využiť čas, socializovať sa či športovať v domácich podmienkach. ,,Taktiež ich vyzýva na ostražitosť a ochranu pred nástrahami on-line sveta, ako sú šikanovanie či zneužívanie,” vysvetlili tvorcovia príručky. Výskumný ústav vypracoval dokument na základe požiadavky rezortu školstva. Či sa však podľa neho školy a tínedžeri riadia, nevedia. ,,Od zverejnenia dokumentu sme doteraz nedostali žiadne otázky, podnety, komentáre či potrebu dovysvetliť dokument,“ uviedlo pre Glob.sk ministerstvo školstva.

O úspechu materiálu Ako sa nezblázniť z domácej školy nemá rezort školstva žiadne informácie. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Školské povinnosti v malíčku

Napriek tomu, že si študenti užívajú komfort domácich pomerov, pracovný deň, počas ktorého by boli za bežných okolností v škole, by mal mať určitý harmonogram. Je veľkou pomocou, keď si tínedžeri vytvoria rozvrh dňa a naplánujú si na konkrétne hodiny konkrétne aktivity a to aj v rámci oddychu a prestávok. Keby deň stratil určitú podobu, odkladaním povinností by sa zvýšil stres z nakopených úloh.

Sami psychológovia odporúčajú použiť pri vzdelávaní výdobytky dnešnej doby. Aby sa žiakom lepšie zapamätalo učivo, netreba sa obávať hľadania vtipných videí či edukatívnych prezentácií. Ľahšiemu učeniu tiež môže pomôcť aj nahrávanie sa na záznam, ktorý môže študent následne poslať svojim spolužiakom, či sa z neho sám vzdelávať.

Aj deň počas karantény by mal mať svoj harmonogram. Zdroj: pixabay.com

Sociálny život počas pandémie

Aktuálna situácia síce navodzuje pocit samoty, avšak nezabúdajte, že nie ste na to sami. Zblížiť sa so svojimi priateľmi či rodinou sa môžete aj nadiaľku – telefonátom, sociálnymi sieťami či mailom. Nie je zlé, pokiaľ sa so svojim koníčkom a aktivitou pochvália tínedžeri svojim rovesníkom, a to uverejnenou fotografiou či videom. Na pamäti však stále treba mať možné riziko číhajúce v online priestore. A to predovšetkám šikanu či zneužívanie.

Zároveň potrebujú mladí aj počas týchto dní počuť slovo chvály. ,,Každý z nás chce zažiť denne trochu pochvaly, ak na to dospelí v tejto náročnej situácii zabúdajú, oceň sa aj sám napr. tým, že si dáš svoju obľúbenú sladkosť, zahráš si nejakú hru,” odporučili psychológovia.

Pochvalu potrebuje každý z nás. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

Viac o téme: domáca škola, knihy, kontakt, koronavírus, materiál, mimoriadne opatrenia, Ministerstvo školstva SR, nástrahy, odporúčanie, on-line, pandémia, pomôcky, povinnosti, priatelia, príručka, psychológovia, riziko, rodina, samota, šikana, školské lavice, socializácia, spolužiaci, študenti, tínedžeri, Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie, vzdelávanie, žiaci

Súvisiace články