Politika Zahraničné Top

Boris Johnson leží stále v nemocnici. Hľadá sa pacient nula, ktorý priniesol nákazu do britskej vlády

Bori Johnson sa lieči v nemocnici. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Minister zdravotníctva Matt Hancock, britský najvýznamnejší epidemiológ Chris Whitty, šéf poradcov Borisa Johnsona Dominic Cummings a sám britský premiér. Všetci sú infikovaní. Koronavírus zasiahol britskú vládu veľmi tvrdo. Nakazil sa ním úzky okruh najvyšších štátnikov bojujúcich proti Covid-19. Johnson leží na jednotke intenzívnej starostlivosti s pľúcnou chorobou. V stredu večer oznámil minister financií Rishi Sunak: “Premiér dostáva intenzívnu starostlivosť a jeho stav sa zlepšuje.”

 

Kto je pacient nula? Kto priniesol nákazu do britskej vlády? Médiá premýšľajú, že práve v dňoch, keď Johnson a jeho ľudia chceli nariadiť obmedzenie pohybu (lockdown) a tým úplne ukončiť nevýrazné konanie proti koronavírusu, sa mohli všetci nakaziť.

Ako píše Times, najvyšší predstavitelia štátu sa mohli nakaziť počas stretnutia s názvom Cobra. To sú rokovania britskej vlády, ktoré riešia najťažšie krízy štátu – pomenované sú podľa „Cabinet Office Briefing Rooms“ (skrátene COBR) . Keďže sa počas tohto rokovania nakazilo toľko osôb, hovorí sa o “Cobra-Cluster”.

Minister zdravotníctva Matt Hancock mal len mierne príznaky ochorenia. Zdroj: TASR / AP

Kto je pacient nula?

Pacientom nula je podľa niektorých médií zrejme Neil Ferguson, epidemiológ a profesor biomatematiky na Imperial College v Londýne. On 18. marca oznámil, že sa u neho vyvinuli príznaky choroby COVID-19 a že sa izoloval. Deň predtým sa však stretol s Johnsonom.

Po tom sa už začal hlásiť jeden vysoký predstaviteľ štátu za druhým. Napokon to postihlo aj Borisa Johnsona.

Väčšina z Cobry mala len mierne príznaky

Minister zdravotníctva Hancock, epidemiológ Whitty a biomatematik Ferguson už opäť vystupujú na verejnosti. Hancock už rozprával aj v televízii o chorobe. Povedal, že schudol tri kilá. “Niekoľko nocí som vôbec nevedel spať, príšerne ma bolelo hrdlo, bolo to, ako by som mal v hrdle sklo. Niekoľko dní som nemohol jesť.” Bola to veľmi “nepríjemná” skúsenosť.

Jeho šéfa to zasiahlo silnejšie. Britský premiér Boris Johnson leží od pondelka na jednotke intenzívnej starostlivosti v londýnskej nemocnici sv. Tomáša po tom, ako sa jeho stav (horúčka, kašeľ, dýchacie ťažkosti) výrazne zhoršil.

“Ako som počul, stav premiéra je stabilizovaný,” povedal v stredu štátny sekretár pre zdravotníctvo Edward Argar. Johnson má dostávať kyslík, ale nie je na dýchacom prístroji.

Mohlo by vás zaujímať