Politika Zahraničné Top

Bosniansky mäsiar odsúdený. Ratko Mladič sa z väzenia už nedostane

HAAG – Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) poslal v stredu bývalého veliteľa bosnianskosrbských síl Ratka Mladiča do väzenia na doživotie. Informuje o tom agentúra The Associated Press. Odsúdil ho za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny spáchané počas vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992 až 1995.

Sedemdesiatpäťročného Mladiča uznal tribunál vinným v 10 z 11 bodov obžaloby týkajúcej sa najhorších zločinov v Európe od druhej svetovej vojny vrátane obliehania Sarajeva a genocídy v Srebrenici. Predsedajúci sudca Alphons Orie prečítal verdikt po tom, čo Mladiča vykázal zo súdnej siene pre výbuchy hnevu.

Na úteku dlhé roky

Mladiča zatkli v Srbsku v máji 2011 po viac než desiatich rokoch na úteku. Mladič bol hlavným veliteľom ozbrojených síl bosnianskych Srbov. Z vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti ho obvinili ešte v roku 1996 spolu s ďalšími vodcami a veliteľmi bosnianskych Srbov. Mladič sa skrýval až do 26. mája 2011, keď ho zadržali a previezli do väznice v Haagu. Súdny proces s ním sa konal od mája 2012 do decembra 2016.

Hlavný prokurátor ICTY Serge Brammertz v stredu povedal, že odsúdenie Mladiča nie je verdiktom proti všetkým Srbom. „Mladičova vina je iba jeho vlastná,” zdôraznil. Srbskí nacionalisti totiž často označujú tribunál za protisrbský, pretože väčšinu osôb, ktoré odsúdil, boli Srbi.

Vučič nie je prekvapený

Srbský prezident Alksandar Vučič povedal, že nie je prekvapený z verdiktu v prípade bývalého bosnianskosrbského veliteľa. Podľa jeho slov „každý z nás vedel, aký bude výsledok”. Vučič je bývalý ultranacionalista, ktorý podporoval Mladičove vojenské akcie, teraz sa ale označuje za proeurópskeho reformátora.

Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) podozrieva zo zaujatosti voči Srbom, hoci pripúšťa, že „nemôžme ospravedlňovať zločiny” páchané Srbmi. Tvrdí však, že “my sme pripravení prevziať zodpovednosť (za vojnové zločiny), avšak iní nie sú”.

Zvizdič verdikt privítal

Bosniansky premiér Denis Zvizdič privítal verdikt. Zvizdič v stanovisku uviedol, že verdikt „potvrdil, že vojnoví zločinci nemôžu uniknúť spravodlivosti bez ohľadu na to, ako dlho sa skrývajú”.

Dodal, že hoci doživotný trest „nevráti späť životy tisícom nevinných civilistov, ani neprinesie útechu ich rodinám, je nesmierne dôležitý pre budúcnosť (Balkánu) ako odstrašujúci prostriedok pre všetkých, ktorí snívajú o ďalších vojnách a naďalej vyvolávajú národnostné napätia”.

Foto: SITA