Domáce Politika Top

Bozkávanie výložiek, či otváranie listov. Danko toho musel vysvetľovať už veľa

Predseda parlamentu Andrej Danko v priamom prenose bozkával kapitánske výložky. Zdroj: TA3

BRATISLAVA – Už dnes krátko popoludní by sa mala konať mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce opozícia odvolávať predsedu Národnej rady Andreja Danka. To, či k nej aj dôjde je zatiaľ otázne. Potrebné je, aby najskôr jej program schválili poslanci. Koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd však naznačujú, že schôdzu zablokujú. Išlo by tak už o druhý prípad, keď napriek snahe opozície k samotnému odvolávaniu Andreja Danka nepríde. Podobný scenár sa uskutočnil už minulý rok pri kauze otvárania listových zásielok. Okrem tej má však šéf parlamentu na konte aj niekoľko ďalších prešľapov.

 

Utajená rigorózna práca

Hlavným dôvodom dnešnej mimoriadnej schôdze parlamentu je údajne pochybne získaný titul JUDr. Predseda Národnej rady Andrej Danko ani po apeloch časti opozície nezverejnil svoju rigoróznu prácu, za ktorú mu bol na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela udelený spomínaný titul. Kauza sa strhla potom, ako sa k školskej práci šéfa parlamentu pokúšal dostať Denník N, no neúspešne. Neskôr sa ukázalo, že Danko univerzitu požiadal, aby jeho prácu nezverejňovala. Objavili sa tak pochybnosti  súvisiace s tým, akým spôsobom sa šéf parlamentu k titulu dostal.

Bozkávanie kapitánskych výložiek

Mediálne známu kauzu odštartovala informácia, že minister obrany a nominant SNS Peter Gajdoš  povýšil Andreja Danka z hodnosti desiatnik na hodnosť kapitán. Voči takémuto rýchlemu povýšeniu až o osem miest hodnosti sa voči predsedovi parlamentu vzniesla kritika a objavili sa požiadavky na to, aby sa Danko svojho “titulu” vzdal. Ten na to reagoval skutočne svojsky. Priamo pred kamerami vyhlásil, že tak nikdy neurobí. Svoje kapitánske výložky vzal do rúk a v priamom prenose pobozkal. Na jeho hlavu sa zosypalo množstvo kritiky a posmeškov. Neskôr tento svoj počin sám označil za chybu.

Otváranie poštových zásielok

Kancelária Národnej rady na čele s kancelárom Danielom Guspanom mala zamestnancom podateľne nariadiť, aby otvárala poštové zásielky poslancov, pokiaľ na nich nebude uvedený odosielateľ, alebo bude odosielateľom fyzická osoba. Poslanci mali následne tieto obálky dostať s označením „Otvorené z bezpečnostných dôvodov.“ Pokiaľ mali zásielky dehonestujúci charakter alebo obsahovali vulgarizmy, adresátovi nemali byť postúpené vôbec. Opozícia to považovala za zásah do súkromia a pokus Andreja Danka kontrolovať ich. Iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chcela predsedu Národnej rady odvolať. K tej však nakoniec neprišlo, keďže koalícia nezahlasovala za jej program.

Koalícia po tom, ako Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu, rokovala dni a noci. Zdroj: SITA/Diana Černáková

Vypovedanie koaličnej zmluvy

Zatiaľ jeden z najprekvapivejších Dankových krokov prišiel na začiatku augusta 2017, kedy predseda Národnej rady nečakane na stranícke centrály svojich koaličných partnerov oznámil, že vypovedá koaličnú zmluvu. Ako dôvod uviedol nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii a novú úpravu pomerov a vzťahov. Koalíciu tak čakala séria spoločných rokovaní. Napätá situácia vyústila až k tomu, že vtedajší premiér Robert Fico priamo na tlačovom brífingu požiadal Dankovho človeka Petra Plavčana (nomin. SNS), aby sa vzdal funkcie ministra školstva. Dôvodom bola kauza okolo prideľovania eurofondov na vedu a výskum. Danko si následne vzal pár dní voľno, aby si premyslel, čo urobí. Koaličná trojka napokon situáciu ustála a podpísala novú koaličnú zmluvu.

Nový rokovací poriadok

Meno Andreja Danka bude už navždy spájané aj s novým rokovacím poriadkom, ktorý bol v parlamente schválený koncom roka 2017. Predseda Národnej rady mal výhrady voči spôsobu obliekania sa niektorých poslancov či konzumácii jedla a nápojov v rokovacej sále. Pristúpil preto k novým pravidlám, ktoré okrem iného obmedzili poslancom čas na výstupenie v rozprave, zakázali jedlo v rokovacej sále či telefonovanie. Nový rokovací poriadok tiež zakázal používanie plagátov, transparentov či zvukových nahrávok. Opozícia so zmenami nesúhlasila a označila ich za protiústavné. Danko im podľa ich slov chcel zatvoriť ústa.

Igor Matovič v parlamente využíval transparenty najčastejšie. Andrej Danko mu to zakázal. Zdroj: Archív