Bozky, dotyky a alibizmus. Na Slovensku sa objavil ďalší prípad sexuálneho zneužívania kňazom

BRATISLAVA – Na svetlo sveta vyplával ďalší škandál v cirkvi. Opäť ide o sexuálne zneužívanie kňazom. Tentokrát má ísť o kňaza zo stredného Slovenska. Tento prípad pritom nie je ani zďaleka jediný, ešte v septembri sa hovorilo o ďalších prípadoch. Dokopy sa na Slovensku oficiálne riešilo už 17. 

 

O tomto prípade informoval Denník N.  Dnes štyridsiatnik Milan (skutočné údaje má redakcia denníka k dispozícii) sa rozhodol svoj príbeh rozpovedať po troch desaťročiach. Kňaza pritom suspendovali len tento týždeň.

V dobe, keď sa zneužívanie začalo, mal Milan len 12 rokov.  Ladislav, nádejný kňaz, bol rodinným priateľom. Milan s ním preto ako dieťa trávil prázdniny. V noci sa zobudil na to, ako sa ho niekto snaží obrátiť. Spal totiž naboku otočený k stene. „Zároveň ma bozkával na krk aj na ucho. Hoci ma to prebudilo, tváril som sa, že spím,“ povedal novinárom Milan. „Cítil som však, že to nie je správne, tak som sa bránil, hoci som nerozumel, čo presne sa deje.“

Najprv si myslel, že to nebol nádejný kňaz, ale jeho brat. „Predsa len som mal zafixované, že kňaz by také čosi nerobil. Lenže ráno som sa zobudil a vedľa mňa ležal práve on. Netušil som, ako s tým naložiť. Hanbil som sa, tak som mlčal, až to odznelo.“

Kresťanská výchova

Doma o tom nikomu nepovedal. Bol vychovávaný veľmi autoritatívne a hovoriť o pochybeniach kňazov bolo v silne veriacej rodine priam nemysliteľné. „Aj keby som to skúsil, nedopadlo by to dobre. Neverili by mi. Otec bol veľmi prísny a spochybňovanie ľudí v cirkvi bolo nemysliteľné. Navyše, sám som nemal jasno, či to už bolo za čiarou, mal som v hlave chaos.“

Podľa jeho slov bol skutočne zmätený. O sexe nemal žiadne informácie. „O takýchto veciach sme sa doma nikdy nebavili, nič nás o tom neučili ani v škole, ani na fare. Sexualitu sme neobjavovali pomocou tých, čo nám mali tie veci vysvetliť, boli sme odkázaní sami na seba, na vlastné tápania, omyly, pochybnosti.“

Ako 12 ročný hlapec nevedel, čo si má myslieť. „A ešte raz – po tom zážitku som nevedel, či ten človek konal niečo nesprávne, len som intuitívne cítil, že asi by sa to robiť nemalo. Racionálne by som to vtedy zdôvodniť určite nevedel, mal som 12 rokov. Aj to je zrejme dôvod, pre ktorý som s tým človekom neprerušil kontakty. Ostalo to nevypovedané, nedoriešené.“

Pri bozkoch to však neostalo. Keď sa s už vysväteným farárom stretol na ďalších prázdninách, bozky boli otvorenejšie. Priamo na ústa. Z viacerých prázdnin na tejto fare si Milan iné skúsenosti ako hladkanie z kňazovej strany a vzájomné bozkávanie s použitím jazykov nepamätá. „V každom prípade som sa bál na fare zaspať, vždy som bol kŕčovito otočený na opačnú stranu. Stále ma len bozkával, hladkal ma, ale na intímnych miestach sa ma nedotýkal ani sa predo mnou neodhaľoval.“

Z bozku sa stali dotyky

Postupom času sa však dotyky menili. Z bozku na krk sa jedného dňa stalo niečo oveľa horšie.

„Opäť, už tretíkrát som šiel k nemu na prázdniny. Keď sa ma pýtate, prečo, opäť neviem odpovedať. Musíte chápať detské vnímanie, chaos v hlave, neujasnenosť toho, či veci, ktoré mi dovtedy robil, sú, alebo nie sú v poriadku. Zbytočne som vnútorne cítil, že to v poriadku nie je, keď som si to nevedel racionálne vyhodnotiť a pochopiť, že sa deje čosi príšerné, že som sexuálne zneužívaný. Asi to bude znieť šialene, ale ja som sa na tie prázdniny vlastne tešil. Nie na farára, ale na iné prostredie a na to, že opäť spoznám iný svet, iných kamarátov,“ vysvetlil Milan.

Počas tretích prázdnin však kňaz stratil všetky zábrany. V noci si prikladal Milanovu ruku na svoje genitálie. Milana sa tiež pýtal, či masturbuje. Noc na to sa ho snažil sexuálne uspokojiť.  „Jednoducho mi to začal robiť rukou. Neúspešne. Vtedy som vstal, povedal som, že sa potrebujem ísť umyť, a tým sa všetko skončilo. Bolo to prekročenie hranice, po ktorej som k nemu už nikdy nešiel,“ povedal. Spomienky sa snažil vytesniť dlhé desaťročia.

Ľudia v kostoloch hľadajú útočisko. FOTO TASR – Lenka Krošláková

Konfrontácia nepomohla

Trauma jeho sexuálny život neovplyvnila. Milan má ženu a deti. Tie sú však vo veku, v ktorom začal Milana obťažovať kňaz. Práve preto sa rozhodol kňaza konfrontovať a svoje spomienky raz a navždy uzavrieť. Vyhľadal ho a navštívil.

Farár sa na stretnutí k tomu, čo urobil, priznal so slovami, že Milan mu nedal najavo, že tým nejako trpí. Vraj si nemyslel, že by ho to nejako ovplyvnilo. Dodal, že je pravda, že v minulosti bojoval so svojou sexualitou.

Zaujímalo ho, či bude Milan túto situáciu riešiť oficiálne alebo s médiami. Milan od neho chcel, aby sa k tomu postavil chlapsky. Farár nakoniec povedal, že sa spojí s biskupom a dorieši to, hoci to preňho bude ťažké. Vyžiadal si na to čas, čo Milan akceptoval. Mal mu sľúbiť, že z kňažstva odíde. To sa však nestalo. Novinárom neskôr svoje skutky popieral.

Milan sa tak obrátil na médiá, ale aj na príslušné svetské a cirkevné orgány. Podal trestné oznámenie na generálnej prokuratúre, oznámil to farárovej diecéze, Konferencii biskupov Slovenska aj Apoštolskej nunciatúre na Slovensku.

Na vieru však podľa neho vlastných slov nezanevrel. „Opakujem – nejde mi o útok na cirkev, ale snahu, aby sa s tým konečne niečo urobilo.“

Po publikovaní článku sa novinárom ozval ďalší svedok. Tvrdil, že o previneniach kňaza vedel takmer každý, že šlo o „verejné tajomstvo.“ Mal byť tiež priamym svedkom toho, ako za kňazom chodil aj ďalší malý chlapec, o ktorého zneužívaní sa v dedine šepkalo.

Kňaz tiež podľa svedka núkal malým chlapcom 10 a neskôr 20 eur  za to, že sa po ihrisku prebehnú nahé. Túto ponuku vraj chlapci dostali opakovane, našťastie odmietli.

17 prípadov

Tento prípad nie je zďaleka jediný. Rušný rok prežili najmä slovenskí gréckokatolíci. Košického biskupa Milana Chautura 40-ročná žena obvinila, že ju v detstve sexuálne obťažoval. Na biskupa, ktorý obvinenie rázne odmietol, podala aj trestné oznámenie.

Polícia si Chautura predvolala. Vypočula ho a  trestné oznámenie odmietla. Kauza sa však týmto neuzavrela.

Koncom novembra televízia Markíza prišla s informáciou, že prešovská krajská prokuratúra označila odmietnutie trestného oznámenia za predčasné. „Za účelom náležitého ustálenia skutkového stavu je potrebné vykonať ďalšie úkony,“ uviedol pre Markízu hovorca prokuratúry Marián Spišák.

„Doteraz bolo v slovenských diecézach riešených 17 obvinení,“ informoval Glob.sk Martin Kramara, hovorca KBS.

Iba dva z nich sa však dostali pred súd. Jeden z prípadov sa odohral v dedinke Nevidzany. Proces sa ťahal niekoľko rokov. Na konci súdneho procesu bol farár Pavol Kobida uznaný vinným a sám požiadal o odchod do civilného zamestnania. Farár zneužíval 11 ročné dievča takmer rok. Prípad vyplával na povrch ešte v roku 2013.

Súd však násilníkovi udelil len trojročnú podmienku a príkaz podstúpiť sexuologickú liečbu. Advokátka poškodenej ženy sa preto ešte minulý rok obrátila na Európsky súd pre ľudské práva.

Paradoxom je, že napriek „víťazstvu“ ženy v súdnom procese sa dedina postavila za kňaza. Na súd ho chodili podporovať ženy z dediny a vyhlasovali, že aj tak obvineniam neveria.

Patričné opatrenia?

„Kompetenciu konať v danej veci má diecézny biskup obvineného kňaza. Ten otvorí vyšetrovanie a zhromaždí svedecké výpovede,“ informoval Kramara o postupe v najnovšom prípade.

„Celý prípad následne odovzdá do Vatikánu na Kongregáciu pre náuku viery, ktorá z poverenia Svätého Otca posudzuje delikty sexuálneho zneužívania spáchané klerikmi. Rozsudok teda vynesie samotná kongregácia,“ objasnil Kramara.

Podľa Kramaru robí cirkev patričné opatrenia. „KBS vydala v tomto smere kódex pastoračného správania pre klerikov a publikovala postupy, ktoré Cirkev v takýchto prípadoch nasleduje,“ informoval hovorca Glob.sk.

Rovnako tak zriadili komisiu, o ktorej sa hovorilo už dlhšiu dobu. Komisia má byť biskupom nápomocná pri riešení takýchto prípadov.

S kňazmi sa podľa hovorcu na pravidelnej báze rozprávajú a snažia sa ich v tomto smere „školiť.“ Usporadúvajú odborné semináre a kurzy.

Každý evidovaný prípad odosielajú do Vatikánu.

Pokiaľ sa zneužitý človek, alebo človek, ktorý o zneužívaní vie obráti na cirkev, tá mu odporučí obrátiť sa na konkrétneho biskupa. „Automaticky ohlasovateľovi odporúčame, aby kontaktoval aj políciu,“ tvrdí Kramara.

Viac o téme: Boh, chlapec, cirkev, dedina, klerik, kňaz, kostol, obťažovanie, peniaze, polícia, ponuka, sexuálne obťažovanie detí, súd, Vatikán

Súvisiace články