Regióny Bratislava Banská Bystrica Trnava Žilina

Bratislava búrky nezvláda. Hasiči sú v teréne

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Počasie komplikuje dopravu v Bratislave a jej okolí. Stella Centrum preto odporúča jazdiť v podjazdoch opatrne, vo viacerých je na vozovke vysoká hladina vody.

 

Bratislavskí policajti informovali, že v súvislosti s dažďom usmerňujú premávku. “Križovatka “rondel” pod Prístavným mostom je úplne neprejazdná. Pezinská Baba je prejazdná v jednom jazdnom pruhu,” uviedlo na sociálnej sieti Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave.

Podľa Zelenej vlny RTVS zatopilo podjazdy na Bajkalskej, Ružinovskej aj Vajnorskej ulici. “Sú prejazdné, ale odporúčame sa im vyhnúť,” informovala. Zatopená je aj Zochova, Staromestská a Gagarinova ulica.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) hlási, že približne od 11.04 h do 11.30 h v meste nepremávali električky linky číslo 4 v úseku Železničná stanica Nové Mesto – Zlaté piesky z dôvodu nepriaznivého počasia a prerušenia dodávky elektrického prúdu. V tomto čase bola prerušená aj premávka trolejbusov 204 v úseku Trnavské mýto – Rádiova. Prívalový dážď spôsobil zatopenie a poruchu koľajovej výhybky, pre ktorú bola prerušená premávka električiek na Námestí SNP v smere na Obchodnú ulicu od 11.14 h zhruba na 11 minút. Dispečing DPB zabezpečil náhradnú autobusovú dopravu.

Od 12.13 h dispečing odklonil linky mestskej hromadnej dopravy 201, 202 a 65 pre zaplavenú komunikáciu na Gagarinovej ulici pod železničným prejazdom. “Odklon stále trvá, linky premávajú po Mierovej ulici,” informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Podľa Zelenej vlny RTVS zatopilo podjazdy na Bajkalskej, Ružinovskej aj Vajnorskej ulici. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Práce majú nad hlavu

Hasiči majú v posledných dvoch hodinách viac výjazdov k udalostiam spôsobených lokálnymi búrkami. Najviac, 16, takýchto prípadov evidujú hasiči v Trnavskom kraji, kde zasahujú najčastejšie v okresoch Trnava a Piešťany. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová.

V Bratislavskom kraji, najmä v hlavnom meste, pomáhajú hasiči na siedmich miestach. V Nitrianskom kraji zasahujú pri štyroch udalostiach, v Banskobystrickom a Žilinskom kraji pomáhajú pri jednej.

Z celkového počtu 29 udalostí zasahujú hasiči v ôsmich prípadoch pri popadaných stromoch a na 21 miestach odčerpávajú vodu zo zatopených rodinných domov, pivníc a cestných komunikácií.

V Bratislavskom kraji, najmä v hlavnom meste, pomáhajú hasiči na siedmich miestach. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Opatrnosti nie je nikdy dosť

V búrke nie je vhodné jazdiť po zaplavených cestách alebo mostoch, ak človek nevie odhadnúť hĺbku vody. “Prejazd cez zaplavené oblasti môže byť extrémne rizikový, keďže automobil pri ponorení karosérie ľahko stratí kontakt s vozovkou,” informuje sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR na sociálnej sieti.

Pri silnom daždi je tiež vhodné zatvoriť všetky okná a odstrániť látky, ktoré môžu pri styku s vodou vyvolať chemickú reakciu, ako napríklad jedy, žieraviny, kyseliny. “Nachystajte si nepremokavú obuv pre prípad, že budete musieť ísť von a priebežne sledovať hydrometeorologické spravodajstvo,” radí MV SR.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na sobotu výstrahy pred búrkami pre celé územie Slovenska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček