Koronavírus Domáce

Bratislavské Nové Mesto zriadilo transparentný účet na pomoc počas pandémie

Ilustračné foto - Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Bratislavské Nové Mesto zriadilo v rámci boja proti novému koronavírusu transparentný účet, na ktorý môže prispieť každý, kto sa rozhodne pomôcť. Peniaze chce mestská časť použiť výlučne na financovanie výdavkov spojených s ochranou zdravia obyvateľov a na kroky na zmiernenie šírenia ochorenia COVID-19 na jej území. Informoval o tom hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

“Epidémia zasiahla naše životy aj naše rozpočty, aj tie obecné. Na jednej strane cítime výpadok príjmov, na strane druhej musíme zabezpečiť rúška, dezinfekcie a ďalšie hygienické a ochranné pomôcky. Preto sme zriadili transparentný účet, na ktorý môže prispieť každý, kto chce pomôcť a komu to situácia umožní,” zdôvodnil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Peniaze chce samospráva použiť na nákup osobných ochranných prostriedkov pre ľudí, ktorí si ich nemôžu zabezpečiť sami, ale aj pre pracovníkov úradu a ľudí v prvej línii, ako sú policajti, zdravotníci či poštári. Využiť ich majú aj na pokrytie nákladov spojených s hygienickými a bezpečnostnými opatreniami pre zamestnancov úradu, učiteľov a zamestnancov škôl a škôlok, pracovníkov EKO-podniku VPS, pracovníkov knižníc alebo denných centier a podobne. Nakúpiť by sa z nich mali aj dezinfekčné prostriedky.

“Časť peňazí má ísť ako pomoc školám na zabezpečenie e-learningu, aby deti mali dostupnú čo najkvalitnejšiu formu vzdelávania,” poznamenal Tettinger. V rámci sociálnych aktivít pôjdu peniaze napríklad na zamestnanie ľudí, ktorých mestská časť zamestná na pomocné práce, alebo ako nájomné pre ľudí bez domova, ktorí žili v lokalite na Zátiší.

Zriadenie transparentného účtu je jednou z aktivít samosprávy v súčasnej situácii, okrem toho napríklad spustila projekt Pomôžem, v rámci ktorého jej pomáhajú viac ako tri stovky dobrovoľníkov. Transparentný účet “Nové Mesto si pomáha” je dostupný na webovej stránke transparentneucty.sk. Peniaze, ktoré na účte ostanú po skončení pandemického obdobia, použije mestská časť na sociálne účely.