Domáce Politika

Bratislavské sídlo Európskej agentúry práce nie je ohrozené, tvrdí Štefanec. Všetko podľa neho pôjde podľa plánu

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRUSEL – Bratislavské sídlo Európskej agentúry práce (ELA) nie je ohrozené. Upozornil v utorok slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH) v súvislosti so správami z konca minulého týždňa, podľa ktorých právny výbor Európskeho parlamentu (EP) udelenie sídla tejto agentúry v prospech Slovenska spochybnil.

V piatok (27. 9.) slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) upozornila, že sa dostala k informáciám, podľa ktorých Výbor EP pre právne záležitosti (JURI) v rozhodnutí prijatom za “zatvorenými dverami” spochybnil proces výberu agentúry ELA, z ktorého – spomedzi viacerých kandidátov – víťazne vyšiel slovenský návrh.

Štefanec už v piatok pre TASR uviedol, že parlamentný výbor ako taký nemá právomoc žiadať podanie žaloby, ktorá by mohla napadnúť rozhodnutie členských krajín ohľadom výberu sídla agentúry ELA.

Na obavy nie je dôvod

“Nie je dôvod na obavy, že by Slovensku mohlo byť odobraté sídlo Európskej agentúry práce. Chcem tak vyvrátiť fámy, ktoré okolo tejto témy vznikli. Stanovisko právneho výboru sa dotýka len procesných nedostatkov a nemá žiaden vplyv na umiestnenie sídla agentúry,” zhodnotil situáciu Štefanec, ktorý je šéfom slovenskej delegácie Európskej ľudovej strany (EPP) v europarlamente.

Upozornil, že ide o bežný spor medzi európskymi inštitúciami o   presný výklad kompetencií, akých prebehnú desiatky počas každého volebného obdobia. “Európska agentúra práce na Slovensku bude a Európsky parlament ju nechá pokojne pracovať,” vysvetlil a dodal, že bez ohľadu na konečný výklad inštitucionálnych kompetencií, na Slovensku aj ostane.