Zahraničné

Brazília je obeťou environmentálnej diskreditačnej kampane, tvrdí Bolsonaro

Jair Bolsonaro - Zdroj: TASR/AP Photo/Eraldo Peres

NEW YORK – Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil v utorok medzinárodné inštitúcie z vedenia “brutálnej” a “zákernej” dezinformačnej kampane voči prístupu brazílskej vlády k ochrane amazonských pralesov. Týmito slovami otvoril všeobecnú rozpravu 75. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), píše agentúra AP.

“Sme obeťami jednej z najbrutálnejších dezinformačných kampaní, ktorá sa týka územia amazonského pralesa a brazílskeho mokraďového územia Pantanal,” vyjadril sa Bolsonaro. “Brazílsky región Amazónie je známy tým, že je nesmierne bohatý. To vysvetľuje podporu medzinárodných inštitúcií tejto (dezinformačnej) kampani, ktorá kotví v ich nečestných úmysloch,” doplnil. Zároveň dodal, že k takýmto iniciatívam sa pripájajú aj “nepatriotické brazílske združenia,” ktoré podľa neho slúžia len vlastným sebeckým záujmom, čím škodia svojej krajine.

Bolsonaro bol zvolený za prezidenta aj vďaka prísľubom, že ešte viac otvorí oblasť Amazónie pre rozvoj poľnohospodárstva a ťažbu surovín, čo spôsobilo zvýšenie úrovne odlesňovania. Brazílsky prezident preto čelí rastúcej kritike doma i v zahraničí. Desiatky brazílskych firiem začiatkom júna vyzvali na zastavenie nelegálneho ničenia amazonského pralesa. Koncom júna zase skupina prevažne európskych investičných spoločností zaslala spoločný list brazílskym veľvyslancom vo svojich krajinách, aby vyjadrili znepokojenie nad čoraz intenzívnejším klčovaním chráneného územia za Bolsonarovej vlády.

Odlesňovanie v oblasti brazílskeho amazonského pralesa sa v prvej polovici roka 2020 zvýšilo o rekordných 25 percent v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška. Na 75. Valnom zhromaždení OSN sa v utorok začala všeobecná rozprava. Väčšina prejavov predstaviteľov jednotlivých štátov sa tentoraz z dôvodu koronavírusovej pandémie uskutoční prostredníctvom videospojenia. Rozpravu svojím vystúpením otvoril práve brazílsky prezident Bolsonaro.