Politika Zahraničné

Brazília má tretieho ministra zdravotníctva od začiatku pandémie. Počet úmrtí prekročil hranicu 134-tisíc

Zdroj: TASR / AP

SAO PAULO – Generál Eduardo Pazuello sa stal v poradí tretím brazílskym ministrom zdravotníctva počas pandémie nového koronavírusu.  Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

 

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro už 3. júna vymenoval Pazuella za dočasného ministra zdravotníctva; 16. septembra sa stal tento generál riadnym šéfom tohto rezortu. Agentúra AFP zdôrazňuje, že ide o predstaviteľa armády bez akýchkoľvek skúseností v oblasti zdravotníctva.

V polovici mája pre nesúhlas s názormi Bolsonara na zvládanie pandémie odstúpil z funkcie Nelson Teich. Bolsonaro v apríli z rovnakých dôvodov odvolal Teichovho predchodcu Luiza Henriqueho Mandettu. Pazuello od nástupu do funkcie dočasného ministra podľa AP nahradil desiatky lekárov a špecialistov, ktorí pôsobili na ministerstve zdravotníctva, príslušníkmi armády.

Koronavírusovú pandémiu prezident Bolsonaro od začiatku bagatelizuje. Takisto opakovane kritizuje obmedzujúce opatrenia, ktoré vyhlásili guvernéri niektorých brazílskych štátov v snahe zastaviť šírenie vírusu. Počet úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19 v Brazílii prekročil 134-tisíc, čo je druhý najvyšší počet obetí na svete po USA.