Politika Zahraničné

Brazília odmietla pomoc skupiny G7 v boji proti požiarom v amazonskom pralese

Brazília odmietla pomoc skupiny G7 v boji proti požiarom v amazonskom pralese. Zdroj: TASR/AP

BRAZÍLIA – Brazília v pondelok odmietla pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Vplyvný poradca brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, Onyx Lorenzoni, odkázal francúzskemu lídrovi Emmanuelovi Macronovi, aby sa staral “o svoju krajinu a svoje kolónie”.

 

“(Ponuku) si ceníme, ale možno sú tieto prostriedky potrebnejšie na opätovné zalesňovanie Európy,” uviedol Lorenzoni na spravodajskom portáli G1.

Lorenzoni narážal na záväzok venovať 20 miliónov dolárov na boj s požiarmi v Amazónii, ktorý si dali lídri skupiny G7 na víkendovom summite vo Francúzsku.

“Macron nedokáže zabrániť ani predvídateľnému požiaru v katedrále, ktorá je svetovým kultúrnym dedičstvom. Čo on chce naučiť našu krajinu?” pokračoval Lorenzoni a narážal na aprílový požiar, ktorý zničil katedrálu Notre-Dame v Paríži.

Prezidentský úrad neskôr tieto vyjadrenia potvrdil aj tlačovej agentúra AFP.

Brazílsky minister životného prostredia Ricardo Salles predtým novinárom povedal, že ich vláda privítala financie od skupiny G7 na boj proti požiarom, ktoré vyčíňajú na 950.000 hektároch a vynútili si vyslanie armády.

Avšak po stretnutí Bolsonara a jeho ministrov brazílska vláda zmenila postoj.

“Brazília je demokratický, slobodný štát, ktorý nikdy neuznával kolonialistické a imperialistické praktiky, aké sú zrejme cieľom Francúza Macrona,” dodal Lorenzoni.

Napätie medzi Francúzskom a Brazíliou narástlo po tom, čo Macron na Twitteri napísal, že požiare spaľujúce povodie rieky Amazon sú už medzinárodnou krízou a mali by byť aj hlavnou prioritou na summite G7 vo francúzskom letovisku Biarritz.

Bolsonaro zareagoval kritikou Macrona, ktorý má podľa neho “myslenie kolonialistu”.

Macron ľutuje odmietavý postoj Brazílie

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril poľutovanie nad tým, že brazílsky prezident Jair Bolsonaro odmietol medzinárodnú pomoc skupiny krajín G7 v boji proti obrovským požiarom v amazonskom dažďovom pralese. Informovala o tom agentúra AP.

Lídri G7 na summite vo francúzskom meste Biarritz cez víkend prisľúbili deviatim krajinám postihnutým požiarmi v amazonskom pralese 20 miliónov dolárov. Macron zdôraznil, že ide o prejav priateľstva, nie “agresivity”.

Macron zdôraznil, že pomoc sa má zamerať okrem Brazílie napríklad aj na Kolumbiu či Bolíviu. Francúzska sa táto téma obzvlášť týka v súvislosti s jeho zámorským departementom Francúzska Guyana, na území ktorej sa amazonský prales takisto rozprestiera.