Spoločnosť Politika Zahraničné

Brazílsky kandidát na prezidenta je pripravený konať. Chystá veľké upratovanie

Zdroj: TASR / AP

RIO DE JANEIRO – Tisíce Brazílčanov vo viacerých mestách krajiny vyšli v nedeľu do ulíc na podporu krajne pravicového kandidáta Jaira Bolsonara, ktorý je favoritom druhého kola prezidentských volieb. Hlasovanie sa uskutoční 28. októbra. Informovala o tom agentúra DPA.

Bolsonarovým súperom v rozhodujúcom kole volieb bude Fernando Haddad, ktorý kandiduje za ľavicovú Stranu pracujúcich (PT) bývalého brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.

Brazílske médiá uviedli, že Bolsonaro vo svojom prejave v nedeľu sľúbil v prípade svojho volebného víťazstva také “upratovanie, aké Brazília ešte nezažila”. Vyhlásil tiež, že “vymaže z mapy sveta tých červených banditov”, čím mal na mysli prívržencov ľavicovej PT.

Bolsonaro vo svojom prejave zaútočil aj na denník Folha de Sao Paulo. Denník totiž uplynulý týždeň napísal, že Bolsonaro porušil zákonom stanovené pravidlá financovania predvolebnej kampane. Bolsonaro to označil za “najväčšiu falošnú správu” v Brazílii.

Bolsonaro dostal v prvom kole prezidentských volieb mnoho hlasov na juhu Brazílie, kde ležia veľké mestá ako Rio de Janeiro, Sao Paulo či Belo Horizonte, kým jeho protikandidát Haddad si viedol dobre na chudobnejšom severe.

Bolsonaro má síce mnoho stúpencov, ale na druhej strane čelí kritike za hanlivé výroky na adresu žien, černochov a homosexuálov. Taktiež sa vyjadruje nostalgicky o vojenskej diktatúre v Brazílii z rokov 1964-1985 a prisľúbil, že v jeho vláde budú súčasní i bývalí armádni dôstojníci.

Jeho popularita je podľa DPA odzrkadlením postoja Brazílčanov k PT, ktorá síce dúfala v piate po sebe nasledujúce víťazstvo v prezidentských voľbách, ale tieto nádeje jej výrazne ohrozila séria korupčných škandálov.

 

Brazílčania vyšli do ulíc. Zdroj: SITA / AP