Zahraničné Politika

Brexit sa už nezadržateľne blíži. Briti si však opäť našli poriadny dôvod na hádku

Ilustračná foto: pixabay

LONDÝN – Vo Veľkej Británii sa opäť rozhorel spor ohľadom brexitu. Tentoraz sa s ním však prekvapivo spája známy Big Ben. Ľudia sa pýtajú, či by sa nemali rozozvučať zvony na tomto symbole mesta v deň odchodu z Európskej únie (EÚ) na konci januára. Znamenalo by to však veľké náklady.

 

Po celej Veľkej Británii sa majú 31. januára rozoznieť kostolné zvony. Mnohí priaznivci brexitu chcú tak osláviť deň odchodu z EÚ. Kritici to ale odmietajú s tým, že náboženstvo a politika by sa nemali miešať dokopy.

Tento nápad, ktorý sa páči mnohých zástancov brexitu, už odmietol parlament kvôli vysokým nákladom. Tie by mali činiť okolo 500-tisíc libier (585-tisíc eur). Premiér Boris Johnson však navrhol, aby sa údery zvonu financovali darmi. Na platforme GoFundMe sa v tejto veci už aj spustila zbierka, zatiaľ však nemá príliš veľký úspech. V piatok ráno bolo vyzbieraných len niečo vyše 150-tisíc libier (aktuálny stav si môžete pozrieť TU). Priaznivci brexitu si však myslia, že sa peniaze rýchlo vyzbierajú.

Birtský premiér Boris Johnson navrhol, aby sa na dočasné sprevádzkovanie zvonu spustila zbierka. Zdroj: SITA / AP

Big Ben je v rekonštrukcii

Big Ben je od roku 2017 v rekonštrukcii a musel by byť aspoň čiastočne sprevádzkovaný, keby mal zvoniť v noci na 1. februára. A práve to by vyšlo na spomínaných 500-tisíc libier. Predseda Dolnej snemovne parlamentu Lindsay Hoyle k tomu podotkol: “Musíme si tiež uvedomiť, že údery zvonu budú počuť len tí ľudia, ktorí žijú vo Westminsteri, alebo tí, ktorí sú tam na návšteve.”

Na archívnej snímke zo 17. apríla 2018 lešenie okolo Big Benu počas rekonštrukcie v Londýne. Zdroj: TASR / AP

Veľký zvon Big Ben, ktorý sa nachádza v Alžbetinej veži (Elizabeth Tower) na severovýchodnom konci Westminsterského paláca, sa prvýkrát rozoznel pred viac ako 160 rokmi – 11. júla 1859. Briti nazývajú Big Ben celú vežu. Symbol mesta nie je teraz takmer vidieť kvôli lešeniu a ochranným plachtám, z čoho určite nie sú turisti nadšení.

Pohľad na Westminsterský palác aj s Elizabeth Tower pred rekonštrukciou. Zdroj: pixabay

Takmer 14-tonový Big Ben zvyčajne udiera každú hodinu, menšie zvony každú štvrťhodinu. Počas rekonštrukcie sa ozýva iba pri výnimočných príležitostiach – napríklad na Silvestra. Big Ben je pravdepodobne pomenovaný po britskom staviteľovi Sirovi Benjaminovi “Ben” Hallovi (1802-1867). Iná teória hovorí, že obrovský zvon dostal meno po boxerovi ťažkej váhy Benovi Cauntovi.

Mohlo by vás zaujímať