Zahraničná Politika Zahraničné Ekonomika Top

Brexit stojí Britániu obrovské peniaze. Suma presahuje výdavky do rozpočtu EÚ

Ilustračná foto: pixabay

LONDÝN – Vystúpenie z Európskej únie (EÚ) vyjde Veľkú Britániu poriadne draho. Brexit bude mať na svedomí stratu hospodárskeho rastu Spojeného kráľovstva v hodnote 200 miliárd libier (vyše 235 miliárd eur). Táto suma je väčšia, ako tá, ktorú krajina zaplatila do rozpočtu EÚ za posledných 47 rokov.

 

Podľa výskumu agentúry Bloomberg Economics následky hlasovania o odchode z Únie stáli už teraz Britániu 130 miliárd libier (takmer 160 miliárd eur). 

Z analýzy, ktorú urobil ekonóm Dan Hanson, vyplynulo, že obchodná neistota spôsobila, že od referenda o vystúpení v roku 2016 zaostal hospodársky rast Spojeného kráľovstva za ostatnými krajinami G7 (skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta, pozn. red.).

To znamená, že britská ekonomika je o tri percentá menšia, akoby by bola, keby jej občania nehlasovali za odchod z EÚ.

Podľa údajov Dolnej snemovne britského parlamentu bola výška predpokladaného príspevku do rozpočtu EÚ od roku 1973 do roku 2020 po úprave o infláciu 215 miliárd libier (takmer 253 milárd eur).

Ilustračná foto: pixabay

To znamená, že kombinované náklady na brexit od roku 2016 čoskoro presiahnu celkové náklady na platby do rozpočtu Únie, ktoré boli hlavným argumentom kampane za odchod krajiny z EÚ.

Po tom, ako premiér Boris Johnson vyhral decembrové voľby, je Veľká Británia pripravená odísť z Európskej únie 31. januára. Podnikateľská dôvera a investície však poklesli a ročný hospodársky rast klesol z dvoch na jedno percento.

Hanson tiež predpokladá, že vzhľadom na problémy spojené s odchodom z EÚ, budú náklady za brexit ešte rásť.

Mohlo by vás zaujímať