Spoločnosť Politika Zahraničné

Británia môže jednostranne prerušiť brexit, rozhodol Súdny dvor Európskej únie

Britskú premiérku Mayová kritizujú za jej dohodu o brexite. (TASR/AP)

BRUSEL – Súdny dvor Európskej únie (ECJ) v Luxembursku, teda najvyšší súd EÚ, v pondelok rozhodol, že Británia môže jednostranne prerušiť proces svojho odchodu z Európskej únie, a to aj bez súhlasu ostatných jej členov. Informovala o tom agentúra AFP.

“Británia môže jednostranne zrušiť oznámenie o svojom zámere opustiť EÚ. Takéto zrušenie, uskutočnené v súlade s národnými ústavnými požiadavkami bude mať za následok, že Británia zostane v EÚ za podmienok, ktoré vzhľadom na jej štatút členského štátu zostanú nezmenené,” uviedol ECJ v odpovedi na podanie skupiny škótskych poslancov.

Po referende, ktoré sa v Británii konalo v júni 2016, Londýn vlani 29. marca oznámil svoj zámer opustiť EÚ iniciovaním článku 50. Lisabonskej zmluvy, podľa ktorého by mala Británia Úniu definitívne opustiť 29. marca 2019.

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej trvá na tom, že proces brexitu nemá v úmysle zastaviť a s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ uzavrela predbežnú dohodu, na základe ktorej by Británia mala z Únie vystúpiť.

O dohode majú v utorok 11. decembra hlasovať poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu. Ak parlament dohodu neschváli, čo je podľa AFP pravdepodobné, môže Británia 29. marca 2019 opustiť EÚ bez dohody, brexit zrušiť alebo pozastaviť, aby sa mohlo konať ďalšie referendum.

Rozhodnutie EÚ privítajú podľa AFP zástancovia druhého referenda o brexite, Mayovej vláda však trvá na tom, že bez ohľadu na rozhodnutie ECJ nemá v úmysle na smerovaní krajiny von z Únie nič meniť.

“Nechceme zostať v EÚ. Hlasovali sme veľmi jasne. Vláda má v úmysle naplniť mandát, ktorý dostala v referende (o odchode Británie z EÚ,”uviedol pre rozhlasovú stanicu BBC minister životného prostredia a popredný zástanca brexitu Michael Gove.