Británia predsedníctvo EÚ budúci rok neprevezme. Kto ju nahradí?

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

LONDÝN/BUDAPEŠŤ – Británia neprevezme v druhej polovici roka 2017 predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré mala v tomto období zastávať na základe príslušného rozvrhu.

Oznámenie s týmto obsahom odovzdala britská premiérka Theresa Mayová predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, informovala dnes britská vláda.

Maďari sú pripravení

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina je ohľadne úloh predsedníctva v Rade EÚ pripravená Britániu zastúpiť.

Poukázal v tejto súvislosti na výsledky maďarského predsedníctva v prvej polovici roka 2011, ktoré priniesli „vyslovene pozitívnu spätnú odozvu“, citovala jeho slová agentúra APA.

Mayovú dnes čaká večera s Merkelovou

Oznámenie britskej vlády o zámere vzdať sa šesťmesačného predsedníctva v Rade EÚ bolo zverejnené pred dnešnou pracovnou večerou Mayovej s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa stretne prvýkrát od svojho minulotýždňového nástupu do funkcie.

Vo štvrtok by mala Mayová rokovať aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Vyhlásenie premiérky

Stanica BBC v tejto súvislosti poukazuje na vyhlásenie novej britskej premiérky, podľa ktorého je udržanie pevných obchodných väzieb so zvyškom Európy životne dôležité pre zaistenie „úspešných“ výsledkov vystúpenia Británie z EÚ.

Nadchádzajúce stretnutia s Merkelovou a Hollandom, s ktorými sa už Mayová zhovárala telefonicky, sú takisto považované za veľmi dôležité, keďže by mali určiť „tón pre dlhé a ťažké vyjednávanie“, komentuje BBC.

Oficiálne rokovania sa do konca tohto roka asi nezačnú

Mayová podľa vlastných slov neočakáva, že by sa oficiálne rokovania o vystúpení Británie z EÚ začali do konca tohto roka, keďže musí svoj postup prekonzultovať s vládami Škótska, Walesu a Severného Írska, ako aj s predstaviteľmi podnikovej sféry, priemyslu a ďalších záujmových skupín.

 

Viac o téme: Brexit, Predsedníctvo v EÚ, Theresa Mayová

Súvisiace články