Spoločnosť Politika Zahraničné

Británia si dvoma minútami ticha pripomenula 75. výročie víťazstva v Európe

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Obyvatelia Veľkej Británie si v piatok dvoma minútami ticha pripomenula 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny a Deň víťazstva v Európe, informovala na svojej webovej stránke stanica BBC.

 

Britský princ Charles a jeho manželka Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu sa o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) pripolili k dvom minútam ticha na počesť vojakov a žien z obdobia druhej svetovej vojny. Britská kráľovná Alžbeta má predniesť príhovor. Vopred pripravený prejav sprostredkuje v piatok večer televízia.

Britský premiér Boris Johnson vo svojom príhovore povedal že pandémia koronavírusu si vyžaduje také isté celonárodné úsilie, aké občania prejavili počas vojny. Pripomenul, že Briti tento rok nemôžu uskutočniť prehliadky a oslavy v uliciach. “My všetci narodení po roku 1945 si však intenzívne uvedomujeme, že za všetko, čo si najviac ceníme, vďačíme generácii, ktorá vyhrala druhú svetovú vojnu,” povedal.

Johnson vyzdvihol vojakov aj ženy

Johnson vyzdvihol britských vojakov, námorníkov a príslušníkov letectva, ktorý “odvážne, dômyselne a vytrvalo” bojovali proti nacistom. Takisto hovoril aj o ženách, ktoré bránili britské mestá, pracovali v továrňach a v nemocniciach. V Británii sa počas celého dňa uskutoční viacero spomienkových udalostí. Verejné zhromaždenia a sprievod v uliciach však boli zrušené z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Akrobatická skupina Kráľovského letectva (RAF) Red Arrows uskutočnila pri príležitosti výročie prelet nad Londýnom. Stíhačky RAF preleteli aj nad Cardiffom, Edinburgom a Belfastom. Mnohé európske krajiny si 8. mája pripomínajú porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne – najničivejšom vojnovom konflikte v dejinách ľudstva -, ktorý si vyžiadal viac ako 55 miliónov smrteľných obetí.