Politika Zahraničné

Británia si zaslúži natrvalo skoncovať s rozprávaním o brexite, tvrdí Johnson

Boris Johnson. Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson vyzval v piatok Britov, aby už uzavreli otázku brexitu a posunuli sa ďalej. Vyjadril sa tak vo svojom prvom verejnom vystúpení po tom, ako ho kráľovná Alžbeta II. oficiálne poverila zostavením novej vlády.

“Žiadam všetkých, aby to uzavreli a mohol sa začať ozdravný proces,” uviedol Johnson podľa agentúry AFP v prejave z Downing Street krátko po tom, ako boli zverejnené konečné výsledky štvrtkových predčasných parlamentných volieb, v ktorých jednoznačne zvíťazila jeho Konzervatívna strana. “Úprimne, po piatich týždňoch volebnej kampane si táto krajina zaslúži skoncovať s hádkami, politikárčením a natrvalo skoncovať s rozprávaním o brexite,” povedal premiér.

Konzervatívci získali v Dolnej snemovni parlamentu 365 z celkových 650 kresiel. Majú tak dostatočný počet mandátov na to, aby boli v parlamente schopní schváliť Johnsonovu dohodu o brexite, informuje AFP. Johnson v prejave oslovil aj zástancov zotrvania v EÚ, ktorých uistil o tom, že jeho konzervatívna vláda nebude “nikdy ignorovať” pozitívne pocity “vrúcnosti a sympatie voči iným európskym krajinám”.

Dodal, že práve teraz, keď Británia opúšťa EÚ, je správny čas na to, aby sa tieto dobré pocity obnovili.Johnson uviedol, že prioritou nadchádzajúceho roka je “nové partnerstvo” s Európou. Poznamenal však aj, že veľa voličov bolo motivovaných problémami na domácej pôde, a to obzvlášť britským systémom verejného zdravotníctva – Národnou zdravotníckou službou (NHS). Johnson v tomto smere uviedol, že naplní kontroverzné sľuby a do tohto sektora prispeje vôbec najvyšším objemom peňazí, k akému v ňom kedy došlo.

Avizoval, že zlepšenie nastane aj v ďalších oblastiach, napríklad v školstve. Prejav zakončil prísľubom nadchádzajúceho roka plného “prosperity, rastu a nádeje”. Johnson v úrade nahradil bývalú premiérku a líderku konzervatívcov Theresu Mayovú, ktorá z tohto postu odstúpila 7. júna.Johnson potreboval vo voľbách získať väčšinu kresiel v britskom parlamente, aby tak mohol presadiť dohodu o brexite, na ktorej sa dohodol s EÚ tesne pred októbrovým zasadnutím Európskej rady.

Britský parlament v minulosti túto dohodu neschválil a termín brexitu bol opätovne posunutý z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Poslanci 29. októbra schválili premiérov návrh, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnili predčasné voľby.