Spoločnosť Zahraničné

Británia vydala po búrke Ciara ďalšie varovania pred povodňami

Víchrica Dennis so sebou z Atlantického oceánu na Britské ostrovy priniesla prívalové vlny, lejaky a mimoriadne silný vietor so silou hurikánu. Zdroj: SITA / AP

LONDÝN – Británia vydala v pondelok v troch grófstvach – Worcestershire, Herefordshire a Shropshire – päť ďalších varovaní pred rizikom povodní, ktoré predstavujú ohrozenie na životoch. Informovala o tom agentúra AP.

 

Riziko povodní v Británii bude podľa odborníkov po víkendovej víchrici Dennis, ktorá priniesla vysoké množstvo zrážok, trvať ešte niekoľko dní, napísala agentúra DPA.

Doposiaľ muselo svoje domovy opustiť už viac ako 1000 ľudí. Mnoho ulíc a železničných tratí zostalo uzavretých aj v pondelok. V niekoľkých regiónoch spadlo za jeden deň až 150 milimetrov zrážok. Víchrica Dennis dosahovala maximálnu rýchlosť viac ako 140 kilometrov za hodinu.

V severoanglickom meste York predstavitelia rozmiestnili 4000 vriec s pieskom, keďže hladina rieky Ouse stále stúpa a kulminovať by mala v utorok.

Jednou z najviac postihnutých oblastí bol južný Wales, kde bolo mnoho osôb evakuovaných do bezpečnosti na člnoch. V Británii bolo vydaných niekoľko stoviek varovaní pred vysokou vodou. Keďže Britské ostrovy už minulý týždeň zasiahla búrka Ciara, je pôda v dôsledku lejakov až nebezpečne nasýtená.

Víchrica Dennis so sebou z Atlantického oceánu na Britské ostrovy priniesla prívalové vlny, lejaky a mimoriadne silný vietor so silou hurikánu. Živel si v sobotu vyžiadal životy dvoch ľudí.

Vláda si za krízový manažment v súvislosti s búrkou vyslúžila kritiku. Opozičná Labouristická strana premiérovi Borisovi Johnsonovi vyčítala, že nenasadil špeciálne jednotky Cobra.

Minister životného prostredia George Eustice však odmietol, že by vláda nebola na situáciu pripravená: “Spravili sme, čo sme mohli.” Podľa jeho slov môžu za rozsah škôd čoraz extrémnejšie výkyvy počasia spôsobené klimatickou zmenou. “Nikdy nebudeme schopní ochrániť každú domácnosť,” dodal.

Záplavy sužujú aj Škandináviu a Pobaltie

Silný vietor a dážď spôsobili v pondelok záplavy pozdĺž pobrežia Severného mora, pričom na mnohých miestach Škandinávie a Pobaltia došlo aj k výpadkom elektriny a uzavretiu ciest, informovala agentúra AP.

V Nórsku zatvorili viacero ciest i priechodov. V susednom Dánsku bolo zaplavené mesto Kolding na juhozápade krajiny a jeho okolie. Na mieste zasahovali záchranári, ktorí odčerpávali vodu zo suterénov a zastaviť záplavy sa pokúšali aj pomocou vriec s pieskom.

V Estónsku sa bez elektriny ocitlo približne 1200 domácností, informovala pobaltská tlačová agentúra BNS.