Zahraničné Politika Top

Británii stále hrozí tvrdý brexit. Pre cestovateľov a študentov to môže mať vážne dôsledky

Cestovanie občanov EÚ sa po tvrdom brexite môže skomplikovať. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Termín vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sa blíži. Nie je vylúčený ani odchod krajiny bez dohody, tzv. tvrdý brexit. Táto možnosť by mala vážne následky pre cestovateľov. Po 29. marci, kedy má dôjsť k brexitu, by v Spojenom kráľovstve už neplatilo právo EÚ. 

 

Rakúsky automotoklub ÖAMTC priniesol prehľad toho, čo by tvrdý brexit znamenal pre ľudí, ktorí cestujú do Veľkej Británie či už autom, alebo aj lietadlom.

Treba počítať so všetkým

“Cestujúci sa musia pripraviť na všetky eventuality. Je treba vyčkať a neustále sa informovať o aktuálnej situácii,” uviedla právnička ÖAMTC Verena Pronebnerová. Odborníci na leteckú dopravu varujú pred výpadkami a oneskoreniami letov. Lepšie chránení sú tí ľudia, ktorí si cestu objednajú v cestovnej kancelárii alebo online. Je to preto, že taký prevádzkovateľ ručí za uskutočnenie letu v každom prípade, dodala právnička.

Po brexite treba sledovať zmluvné podmienky

Pred objednávkou kratšieho letu je dobré si pozrieť zmluvné podmienky leteckej spoločnosti. Môžu obsahovať klauzulu týkajúcu sa brexitu, kedy môže byť let zrušený bez možnosti náhrady. V prípade diaľkového letu je potrebné vyhnúť sa prestupovaniu vo Veľkej Británii. “Nedá sa predpokladať, aký chaos zavládne po brexite,” vysvetlila Pronebnerová.

Práva cestujúcich

Je pravda, že Británia oznámila, že bude aj naďalej garantovať práva cestujúcich z EÚ (podobne aj v železničnej, autobusovej a lodnej doprave). Pasažieri by mali mať rovnaké práva aj v prípade omeškania alebo zrušenia spoja. “Človek bude ale naozaj v bezpečí, keď si letenku zakúpi od spoločnosti, ktorá má sídlo v EÚ,” uviedla Pronebnerová.

Cestovanie do Británie

Nie je pravdepodobné, že pri vstupe do Británie po brexite budú od občanov EÚ požadované víza. Európska komisia navrhla, že ani britskí občania nebudú musieť mať pri krátkodobom pobyte v EÚ (do 90 dní) víza. To by malo platiť aj naopak. Británia však avizovala, že po brexite nebude uznávať bežné preukazy totožnosti, ale len biometrické pasy. Či to bude hneď po brexite, alebo neskôr, nie je zatiaľ isté.

Cestovanie vlakom

Francúzska železničná firma SNCF, ktorá je najväčším akcionárom železničného dopravcu Eurostar spájajúceho Londýn s Parížom, sa snaží zmierniť obavy, že brexit by mohol narušiť alebo dokonca zastaviť prepravu cez Lamanšský prieliv, píše agentúra SITA.

Šéf SNCF Guillaume Pepy pre francúzske médiá povedal, že jeho firma pracuje na zabezpečení bezproblémového cestovania “pri akomkoľvek scenári brexitu”. Konštatoval, že “detaily” sa ešte musia vyriešiť, ale základné prepravné služby nebudú dotknuté. Informuje o tom portál bbc.com.

Aj takto by to po neriadenom brexite mohlo vyzerať: Na archívnej snímke pasažieri kráčajú cez medzinárodnú železničnú stanicu St. Pancras v Londýne 18. októbra 2016 po tom, ako v Eurotuneli nepremávali vlaky. (TASR/AP)

Podľa minulotýždňových správ sa britská vláda obáva chaosu. Denník Financial Times napísal, že dôverný posudok vypracovaný vládou varoval pred dlhými radmi v prípade brexitu bez dohody na londýnskej medzinárodnej stanici St Pancras, ktorá je hlavným terminálom spoločnosti Eurostar v Británii. Podľa denníka sa v správe britskej vlády objavili obavy, že v takom prípade by mohla nastať redukcia služieb spoločnosti Eurostar o 40 až 60 percent.

Šéf SNCF konštatoval, že ak colné kontroly spôsobia meškania, potom predstavitelia železnice budú musieť posúdiť, “či vlak niekoľko minút zdržíme, alebo vypravíme ľudí na ich cestu nasledujúcim vlakom”.

Cestovanie autom

Britské úrady oznámili, že pre držiteľov európskych vodičských preukazov cestujúcich do Spojeného kráľovstva sa nič nemení. Nebudú potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. Iné je to v prípade poistenia. “Keď bola doteraz zelená poistná karta len odporúčaná, po brexite bude povinná,” vysvetlila právnička. Navyše motoristi by si mali skontrolovať podmienky svojho poistenia, aby sa uistili, že pokrývajú všetky škody aj na území Veľkej Británie.

Cestovanie s domácimi miláčikmi

V prípade tvrdého brexitu európsky pas pre zvieratá asi nebude v Británii platný, a úrady budú požadovať dodatočné veterinárne doklady.

V prípade tvrdého brexitu európsky pas pre zvieratá asi nebude v Británii platný. (ilustračné foto: pixabay)

Zdravotné poistenie

Európske karty zdravotného poistenia poskytujú zdravotné poisťovne bezplatne. V prípade tvrdého brexitu by však stratili platnosť. V takom prípade sa odporúča uzavrieť dodatkové medzinárodné zdravotné poistenie.

Colná správa

V prípade odchodu Británie bez dohody je pravdepodobné zavedenie colných kontrol. Takže na tzv. “zelenom” východe z letiska už na vás budú čakať colníci, ktorí môžu zisťovať, čo z krajiny vyvážate.

Ako to bude so zahraničnými študentmi

Cestovatelia nie sú jediní, ktorých môže ovplyvniť vystúpenie Británie z EÚ. Ako sa táto udalosť dotkne zahraničných študentov?

Podľa nášho ministerstva zahraničných vecí bude mať na Slovákov študujúcich v Spojenom kráľovstve v prípade brexitu bez dohody najväčší vplyv prípadná zmena spoplatnenia štúdia. Vo vyhlásení rezortu sa tiež hovorí, že britská vláda sľúbila, že pre študentov EÚ začínajúcich štúdium v akademickom roku 2018/19 alebo 2019/20, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni, ako to je v súčasnosti. A to bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo skutočne opustí Európsku úniu.

Študenti z EÚ budú môcť dokončiť štúdium v rámci progamu Erasmus+ bez prerušenia (ilustračné foto: pixabay).

Britský minister školstva Damian Hinds už vlani v júli potvrdil, že pre študentov z krajín EÚ budú v akademickom roku 2019/20 platiť tie isté podmienky, ako pre britských študentov. Študenti z EÚ sa budú môcť uchádzať o finančnú pomoc ako doteraz. Podmienky pre jej získanie budú trvať počas celého štúdia.

Študentom z EÚ rovnocenné podmienky s britskými študentmi zaručili v akademickom roku 2019/20 aj regionálne vlády v Škótsku a vo Walese, informovala v júli na svojej webovej stránke stanica BBC.

Budú študenti z EÚ platiť viac?

Britské úrady však zatiaľ neoznámili zmeny, ktoré môžu  nasledovať v akademickom roku 2020/21, uvádza ministerstvo. Je možné, že študenti z krajín EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky – podobné poplatkom, aké už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín. K týmto “tretím” štátom patria krajiny mimo Európskej únie a mimo Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA), napríklad USA, Kanada, Austrália, Rusko, India.

Program Erasmus+ budú môcť dokončiť

Ak by sa dohoda o vystúpení Británie z Európskej únie neratifikovala, súčasní účastníci programu Erasmus+ z EÚ27 a zo Spojeného kráľovstva by museli prerušiť aktivity vzdelávacej mobility.

„To by malo veľmi rušivý vplyv na žiakov, študentov, ako aj na ich vysielajúce a hosťujúce inštitúcie,” uviedol rezort školstva s tým, že Európska komisia (EK) vydala návrh nariadenia, ktoré určuje ustanovenia týkajúce sa pokračovania v prebiehajúcich aktivitách programu Erasmus+ v kontexte brexitu.

„Plánované nariadenie predstavuje možnosť, ako zabezpečiť riadne pokračovanie aktivít vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva po jeho vystúpení z EÚ. Takéto aktivity budú naďalej oprávnené a účastníci ich budú môcť v zmluvne dohodnutom termíne riadne dokončiť,” dodalo podľa SITA ministerstvo.

Ako uvádza rezort školstva, keďže Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ počas programového obdobia programu Erasmus+ 2014–2020, je cieľom návrhu EK, aby sa v prípade neratifikovania dohody o vystúpení pokračovalo v aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva.

Toto opatrenie sa uplatní na aktivity programu, ktoré sa začali pred 30. marcom 2019, s výnimkou prípadu, keď do uvedeného dátumu nadobudne platnosť dohoda o vystúpení uzavretá so Spojeným kráľovstvom.