Spoločnosť Zahraničné

Briti identifikovali ďalší, “oveľa prenosnejší” kmeň koronavírusu

Zdroj: GettyImages

LONDÝN – V Spojenom kráľovstve identifikovali dva prípady nákazy ďalším kmeňom koronavírusu, ktorý je “oveľa prenosnejší” ako ten, o ktorom informovali médiá v posledných dňoch. Oznámil to v stredu britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

 

Podľa spravodajskej stanice Sky News Hancock uviedol, že obidva prípady sú kontaktmi ľudí, ktorí za posledných niekoľko týždňov vycestovali z Juhoafrickej republiky (JAR). Tí, ktorí majú tento najnovší variant koronavírusu, a ich kontakty sú v karanténe.

“Tento nový variant je veľmi znepokojujúci, pretože je oveľa prenosnejší. Zdá sa, že mutoval ešte ďalej než nový variant, ktorý bol objavený vo Veľkej Británii,” uviedol minister. Doplnil, že ľuďom, ktorí boli v kontakte s každým, kto bol za posledných 14 dní v Juhoafrickej republike, úrady povedali, že musia zostať v karanténe.

Minister dodal, že britská vláda je vďačná vláde Juhoafrickej republiky aj za transparentnosť, s ktorou konala “rovnako ako my, keď sme tu objavili nový variant”.

V Británii nedávno zistili výskyt novej mutácie koronavírusu, ktorá sa podľa odborníkov šíri výrazne rýchlejšie. Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce varianty alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Rekordný nárast nakazených i úmrtí

Británia hlásila v stredu rekordných 39.237 ďalších prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, informovala agentúra Reuters.

Za uvedené obdobie pribudlo aj 744 súvisiacich úmrtí, čo je najvyšší denný nárast od 29. apríla, píše spravodajská televízia Sky News.

Predošlý rekordný denný nárast v počte prípadov nákazy (36.804) bol zaznamenaný v utorok. Podľa údajov vlády v utorok takisto za uplynulých 24 hodín pribudlo 691 úmrtí, čo bol najvyšší počet obetí za takmer mesiac.

Británia úmrtia na ochorenie COVID-19 uvádza v prípade, že sa týkajú osôb, ktoré mali v posledných 28 dňoch pozitívny test na nový koronavírus spôsobujúci toto ochorenie. Touto metódou dosiaľ celkovo zaznamenala v súvislosti s nákazou už vyše 69.000 úmrtí.

Nedávny nárast prípadov sa do veľkej miery pripisuje novej, oveľa nákazlivejšej, mutácii koronavírusu, ktorá sa zistila v Spojenom kráľovstve.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v stredu oznámil, že ďalšie časti krajiny budú umiestnené do najvyššieho štvrtého stupňa systému bezpečnostných nariadení. Obmedzenia sa tak po Vianociach budú týkať aj grófstiev Sussex, Oxfordshire, Suffolk, Norfolk či Cambridgeshire.

 

Británia zaznamenala rekordný nárast nakazených i úmrtí. Zdroj: TASR / AP