Zahraničné Politika Top

Briti sa kvôli brexitu topia v chaose a neistote. Expert im teraz ponúka geniálne riešenie

Expert ponúkol Británii návrh, ako by predišla chaotickému brexitu. Zdroj: archív

LONDÝN/BRATISLAVA – Dolná komora britského parlamentu v utorok opäť zmietla zo stola dohodu o brexite. I keď nasledujúci deň odmietla vystúpenie krajiny z Európskej únie (EÚ) bez dohody, v Spojenom kráľovstve pretrváva chaos a pocit neistoty. Expert na dianie vo Veľkej Británii Felix Dane však má riešenie, ako by Briti mohli získať čas na ďalšie premýšľanie.

 

Na to, aby nedošlo 29. marca k chaotickému brexitu, existuje iba jeden protiliek: Hra o čas. Po tom, ako britská dolná komora odmietla tvrdý brexit, hlasuje dnes opäť – tentokrát o odložení termínu odchodu z EÚ.

“Po doterajšom katastrofálnom priebehu rokovaní o brexite musia Briti túto príležitosť bezpodmienečne využiť, aby zabránili totálnej katastrofe,” povedal Felix Dane, riaditeľ nadácie Konrada Adenauera vo Veľkej Británii a Írsku.

Predĺženie lehoty je obmedzené

Doteraz nie je definované, na kedy sa má dátum brexitu presunúť. Hovorí sa o troch mesiacoch, pretože v júli začína pracovať nový europarlament. Keď bude v tom čase Veľká Británia ešte predsa len plnohodnotným členom Únie, musela by na poslednú chvíľu zorganizovať eurovoľby (23.-26. mája), čo by stálo nemalé finančné prostriedky.

Po tom, ako Briti ani po dvoch rokoch nedokázali nájsť zhodu o brexite je tiež málo pravdepodobné, že by odklad o tri mesiace stačil na to, aby sa našlo definitívne riešenie vystúpenia.

Theresa Mayová pred poslancami do poslednej chvíle bránila svoju dohodu o brexite. (SITA/AP)

Od roku 2020 pasívny člen

Felix Dane preto navrhuje pre brexit nasledujúci model: Británia by sa mala snažiť o predĺženie členstva v Únii do 31. decembra 2020. Vtedy totiž končí sedemročný rozpočtový plán EÚ. “Londýn a Brusel by museli do eurovolieb vytvoriť právny základ pre to, aby Británia nemusela uskutočniť žiadne voľby, ale predĺžiť mandáty súčasným poslancom,” povedal.

Pre uvoľnenie z EÚ by Veľká Británia mohla potom prechodne získať status pasívneho člena. “Tento status pozorovateľa je v súčasnosti možný pre kandidátske krajiny,” upozorňuje Dane a pýta sa, prečo by nemohol byť použitý pre kandidátov na vystúpenie.

Pauza na zamyslenie

“Toto riešenie by Britom poskytlo viac času a priestoru na diskusiu, prípadné nove voľby alebo dokonca aj na nové referendum, ktoré požadujú poslanci Labouristickej strany ale aj konzervatívci,” myslí si Dane.

V roku 2016 bolo za brexit 52 percent Britov, podľa prieskumov by v súčasnosti hlasovalo za zotrvanie v Únii 55 percent voličov.