Spoločnosť Zahraničné

Britská vláda plánuje evakuovať svojich občanov uviaznutých na lodi Diamond Princess. Prevoz bude bezplatný

Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britské ministerstvo zahraničných vecí pripravuje leteckú evakuáciu britských občanov z výletnej lode Diamond Princess, ktorá je v karanténe v Japonsku v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu. Informovala o tom v utorok televízia Sky News.

 

Loď Diamond Princess je od začiatku februára v karanténe v prístave mesta Jokohama. Na jej palube sa nachádzalo 3711 ľudí vrátane viac ako 70 britských občanov. Vláda podľa Sky News nadväzuje s britským občanmi na lodi kontakt a odporúča im, aby pripravovaný let využili. Zároveň ich upozornila, že ak palubu lode opustia pred spustením organizovanej evakuácie, môžu mať problémy pri návrate domov inými komerčnými dopravnými prostriedkami.

Britskí občania za prevoz nebudú musieť zaplatiť. Budú však musieť podpísať súhlas, že po návrate do  vlasti pôjdu do 14-dňovej izolácie. Nákazu zatiaľ potvrdili u viac ako 450 pasažierov lode, medzi ktorými sú aj štyria Briti. V súčasnosti sa nachádzajú v nemocnici v Japonsku.

Spojené štáty už z lode dvoma charterovými letmi evakuovali viac ako 300 svojich občanov. Nákaza novým koronavírusom sa potvrdila u 14. z nich. Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Mimo Číny ho odvtedy zaznamenali vo viac ako 25 krajinách.

Čínska Národná zdravotnícka komisia v utorok oznámila, že počet úmrtí dosiahol 1868. Nákazu v Číne potvrdili u viac ako 72-tisíc ľudí.