Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Banská Bystrica Prešov Top

Na Slovensku vo veľkom zúri britský variant. Vo vzorkách ho hľadali viaceré krajské mestá

Ilustračná foto. Zdroj: GettyImages

BRATISLAVA – 85 percent podľa bratislavského primátora, 87 percent podľa Trnavy, 71 percent podľa premiéra. To sú výsledky pretestovania už pozitívne testovaných počas kôl plošného testovania PCR testami. Dôvodom bolo zistenie prítomnosti britskej mutácie na Slovensku a čísla sú viac ako alarmujúce. Nový kmeň koronavírusu tu, zdá sa, má obrovskú prevahu. Ako sa k tomuto problému stavajú krajské mestá? Niektoré zisťujú prítomnosť britského kmeňa, iné sa do vlastnej iniciatívy nepúšťajú.

 

Bratislava vo štvrtok dopoludnia informovala o výsledkoch ich iniciatívy, keď sa rozhodli zistiť, ako je na tom hlavné mesto z hľadiska britskej mutácie koronavírusu. Počas posledného víkendu odhalili mobilné odberové miesta zriadené bratislavským magistrátom 50 pozitívne testovaných, z čoho na opätovné pretestovanie prišlo 28 ľudí. Jeden výsledok vyšiel po PCR testoch falošne pozitívny. “Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 percent. Vzorka, ktorú sme kontrolovali, nie je veľká, ale zodpovedá skladbe spoločnosti. Testovaní boli v rôznych časoch, rozdielneho veku a tiež z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach, čo potvrdzuje, že nepochádzajú z jedného možného ohniska,” uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Informácie z pretestovania ponúkli vedeckej a odbornej obci, ale aj vláde, aby ich vedeli zohľadniť pri úvahách o ďalšom plošnom testovaní či návratu detí do škôl. Na otázku, či podobnú iniciatívu plánujú aj po víkendovom testovaní, odpovedali, že “pravidelné zisťovanie prítomnosti britskej mutácie u pozitívne testovaných ľudí nie je v kapacitách mesta a malo by ísť hlavne o kompetenciu vlády”. Ako hovorkyňa dodala, výsledkami PCR testovania sa už zaoberá aj hlavný hygienik Ján Mikas.

 

 

Veľké problémy v regiónoch

Mestský úrad v Trnave pre redakciu uviedol, že z vlastnej iniciatívy sa rozhodli pretestovať 26 vzoriek. “Z 26 antigénových odberov bolo po PCR teste vyhodnotených 24 pozitívnych a 2 negatívne (tzn. falošne pozitívne Ag testy). Z 24 pozitívnych odberov bolo s vysokou pravdepodobnosťou detegovaných 21 britských variantov B.1.1.7 (87,5 percent),” informuje hovorkyňa mestského úradu Veronika Majtánová. Čiže, rovnako, ako v hlavnom meste, aj v Trnave má britská mutácia pravdepodobne vysoké zastúpenie.

Trenčín bol vôbec prvým mestom, ktoré sa rozhodlo pretestovať vzorky pozitívne testovaných z antigénového testovania PCR testami. Išlo o vzorky z plošného testovania, ktoré sa konalo 19. – 20. decembra minulého roku, teda víkend pred Vianocami. Z celkového počtu týchto vzoriek bol v 57 percentách prípadoch potvrdený britský variant koronavírusu. Na to, či plánujú opäť pretestovať pozitívne testovaných z antigénového testovania na britskú mutáciu, však z mestského úradu neodpovedali.

Informáciu o zastúpení britského variantu sa rozhodlo získať aj mesto Banská Bystrica. Podľa hovorkyne mestského úradu Zdenky Marhefkovej zatiaľ takýmito údajmi nedisponujú, no mali by ich mať k dispozícii od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva už v priebehu nasledujúceho týždňa.

 

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Bratislava – hlavné mesto SR

Hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek uviedol, že z vlastnej iniciatívy neposielali pozitívne testovaných z antigénového testovania na pretestovanie. Dôvod bol prostý. “Bol problém s PCR testami, pracoviská, kde ich poskytovali, boli vzhľadom na mimoriadne dramatickú situáciu v Nitre preťažené a aj z RÚVZ Nitra sme mali informácie, že kapacitne je PCR testovanie v Nitre na hranici svojich možností,” informoval. Ako dodal, nateraz podobné iniciatívy ani neplánujú.

„Úplne čerstvá informácia z našej nemocnice, kde preverujeme najvirulentnejšie vzorky,hovorí, že u 27 z 28 dnes analyzovaných vzoriek bola zistená britská mutácia koronavírusu,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Milan Dubaj. Podľa predbežných informácií z Úradu verejného zdravotníctva je podiel britskej mutácie na Slovensku 70 percent. Z toho dôvodu sa rozhodli nateraz neotvoriť základné a materské školy, ktorých je mesto zriaďovateľom.

Problém vznikol aj v Košiciach. Britskú mutáciu odhalili zatiaľ u viac než 90 percent aktuálne hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice. Prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a prednostka ústavu epidemiológie Monika Halánová povedala, že vzorky odobraté počas plošného testovania v Košiciach spred troch týždňov preukázali nákazu britskou mutáciou u 30 z 50 prípadov. „Hneď ako sa situácia v meste a v nemocnici začala zhoršovať, infektológovia nás poprosili, aby sme overili ich hospitalizovaných pacientov. Od pondelka (1. 2.) začínajú odoberať vzorky. Zatiaľ bolo ukončených 119 vzoriek, pozitivita na britskú mutáciu bola už 91 percent. Potrebujeme dokončiť všetkých 300 vzoriek od hospitalizovaných. Určite pod 90 percent nezídeme, možno to bude ešte viac,“ povedala. Vzorky na zistenie britskej mutácie budú odoberať aj z výsledkov pozitívne otestovaných ľudí počas nadchádzajúceho testovania v Košiciach. Na základe toho bude možné predpokladať ďalší vývoj.

Iný názor však má Prešov. Hovorca úradu Vladimír Tomek povedal, že mesto neplánuje z vlastnej iniciatívy pretestovať obyvateľstvo PCR testami na zistenie britskej mutácie.

 

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AFP

Premiér: Britská mutácia sa našla u 71 percent ľudí

Premiér Igor Matovič v piatok avizoval, že s Úradom verejného zdravotníctva dohodol projekt na pretestovanie stoviek pozitívne testovaných ľudí PCR testami. Podľa jeho slov išlo o vzorky zo všetkých laboratórií zo stredy. Po piatkovom rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že až 74 percent vzoriek bolo pozitívnych na britský variant. Z toho má mutáciu 51 percent žien a 49 percent mužov. Celkovo bolo otestovaných 1962 vzoriek. Podľa Krajčího je aj táto skutočnosť dôvodom, prečo na Slovensku nie je vidieť vplyv lockdownu.