Domáce Politika

Brusel nie je problém, Brusel je riešenie, tvrdí Kiska

Andrej Kiska ostáva vo funkcii už len mesiac. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA- Slovenská zahraničná politika je často schizofrenická. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska, ktorý o tomto probléme hovoril na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky za rok 2018. V súvislosti s EÚ prezident hovoril najmä o nevyužitom potenciáli spoločnej zahraničnej politiky členských štátov. Pýta sa, či nie je čas zrušiť potrebu súhlasu všetkých jej členov k zahraničnej politike. Často totiž podľa neho prevažujú záujmy jednotlivých krajín pred záujmami EÚ ako celku, ktorá je ekonomickou veľmocou a malo by ju byť viac počuť.

“V zahraničí naši čelní politici vystupujú ako ľudia, ktorí sa zasadzujú za proeurópsku modernú krajinu, ktorá vystupuje v súlade so svojimi spojencami. Keď prídu domov, tak sa schizofrenicky objavuje druhá tvár, populisticky orientovaná na úspech vo voľbách,” povedal prezident. Ako príklady takejto schizofrénie uviedol Marrákešsku zmluvu, dohodu o obrannej spolupráci s USA, Istanbulský dohovor, postoj k Venezuele alebo aspoň symbolickej pomoci utečencom.

Galéria
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová (vpravo) a prezident SR Andrej Kiska (vľavo) počas prijatia v Prezidentskom paláci v Bratislave 7. februára 2019. FOTO TASR – Pavol Zachar
Na snímke prezident SR Andrej Kiska (tretí vpravo) odovzdáva pápežovi Františkovi dar zo Slovenska – šštyri vianočné gule, ktoré vyrobili ľudia zo sociálne znevýhodnených skupín, počas audiencie 14. decembra 2018 vo Vatikáne. Zdroj: TASR – Jaroslav Bublinec
Na snímke ukrajinský prezident Petro Poroššenko víta prezidenta SR Andreja Kisku v Kyjeve. Zdroj: TASR / AP
Andrej Kiska a Miloš Zeman. Zdroj: TASR
Slovensko poctil svojou náštevou aj rakúsky prezident. Zdroj: TASR / AP
Andrej Kiska sa nateraz venuje naplno svojim prezidentským povinnostiam. FOTO TASR – Jakub Kotian
Andrej Kiska a Enrique Pena Nieto – FB / Andrej Kiska
Zľava: Prezident SR Andrej Kiska a prezident Kenskej republiky Uhuru Kenyattu počas oficiálnej návštevy ktorá sa koná na pozvanie prezidenta Kenskej republiky. Hlavným cieľom návštevy je zhodnotiť výsledky viac ako 20-ročnej spolupráce s Keňou v oblasti rozvojovej pomoci. Nairobi, 13. február 2017. Zdroj: SITA/Kancelária prezidenta SR
navigate_before
navigate_next

Kiska je tiež presvedčený, že politici by mali vážiť svoje slová bez ohľadu na to, či hovoria doma alebo v zahraničí. Pripomenul, že práve politici tvoria reálnu zahraničnú politiku, nie ministerstvo zahraničných vecí alebo ambasády. “Diplomacia, kvalita a zmysel pre zodpovednosť za našu krajinu tu na tejto pôde výrazne prevyšuje našu skutočnú zahraničnú politiku,” povedal Kiska v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Kiska apeloval tiež na lepšiu komunikáciu v súvislosti s európskymi témami. Často sa totiž podľa neho o EÚ hovorí len v súvislosti s problémami, nie s pozitívnymi opatreniami. “Brusel nie je problém, Brusel je riešenie,” myslí si Kiska. Viac komunikovať by podľa neho mali aj poprední predstavitelia EÚ.

Prezident hovoril aj o vzťahu k zoskupeniu Vyšehradská štvorka. “Nezabúdajme, že aj my sme mali obdobie mečiarizmu a naši partneri z V4 vždy stáli vedľa nás, buďme aj my takí,” apeloval. Zdôraznil však, že V4 nesmie byť zneužívaná na presadzovanie osobných záujmov. Je presvedčený, že aj v súčasnosti má V4 zlý obraz, pretože niektoré osobné populistické témy sa prezentujú ako názor V4.

Kiska tiež priznal, že keď nastupoval do prezidentského úradu, nie celkom chápal význam zahraničnej politiky. Podľa svojich slov však veľmi rýchlo prišiel na to, aká je dôležitá. V súvislosti s koncom svojho funkčného obdobia tiež avizoval, že jeho posledná zahraničná cesta v úrade povedie do Českej republiky.