Domáce Politika Top

Budaj vyzval Danka k diskusii o zrušení Mečiarových amnestií

BRATISLAVA – Opozičný poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO) vyzval predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) na diskusiu o zrušení Mečiarových amnestií.

Povedal to dnes na tlačovej besede po tom, čo sa významné osobnosti ústavného a trestného práva aj iných právnych odvetví vyjadrili, že zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara ústavným zákonom je v právnom štáte legálnym a legitímnym prostriedkom.

Budaj sa odborníkom poďakoval

Slovenská republika by podľa 26 renomovaných odborníkov takýmto krokom poskytla účinnú ochranu základným právam obetí amnestovaných skutkov a plnila svoje medzinárodné záväzky. Tiež by sa zvýšila autorita a dôveryhodnosť presadzovania práva a spravodlivosti na Slovensku.

Danko podľa Budaja v minulosti povedal, že ak renomovaní odborníci povedia, že sa má o zrušení amnestií rokovať a že sa dajú zrušiť, nemá problém zrušenie amnestií podporiť. Podľa Budaja taký výrazný a zreteľný hlas zaangažovanej verejnosti, prečo sa zrušiť amnestie dajú, a majú, dnes existuje, za čo odborníkom Budaj poďakoval.

Žiadosť pre Danka

„Žiadam pána predsedu SNS Andreja Danka, aby sme sa stretli a aby sme prerokovali, či je stanovisko pre SNS odborným stanoviskom, ktoré zoberú do úvahy,“ povedal s tým, že by si prial, aby návrh zákona na zrušenie amnestií prešiel aj druhým čítaním parlamentu.

„NR SR už vyjadruje poľutovanie nad tým, že sa zločiny prekryli vtedajším rozhodnutím pána Mečiara. Po 20 rokoch máme dokument potvrdzujúci, že išlo o zločin. NR SR ich označuje za udalosti hodné poľutovania,“ dodal Budaj na margo toho, že v decembri poslanci schválením návrhu Deklarácie Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998, odsúdili zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny dňa 31. augusta 1995. Únos bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.

Návrh podporili aj bugárovci

Poslanci NR SR v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja (OĽaNO) na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Budaj zdôrazňuje, že neoddeliteľnou súčasťou a podmienkou právneho štátu je také konanie a rozhodovanie ústavných činiteľov, ktoré je založené na prirodzenej spravodlivosti a slušnosti a nevyvoláva podozrenie zo zneužívania verejných funkcií a právneho poriadku.

Amnestie vyvolali podozrenie

Amnestie niekdajšieho premiéra Mečiara však podľa neho vyvolávali podozrenia, že ide o zamedzenie dôsledného vyšetrenia a spravodlivého uzavretia trestných činov súvisiacich so zavlečením občana Slovenskej republiky do zahraničia.

„Časť politickej reprezentácie je presvedčená, že zrušeniu amnestií ústavným zákonom bránia všeobecné princípy práva. Týmto vyhlásením by sme radi tieto pochybnosti vyvrátili,“ vysvetľujú svoju motiváciu signatári.

Kto podpísal?

Pod vyhlásením, podľa ktorého je legitímne zrušenie amnestií, sú podpísaní bývalí sudcovia Ústavného súdu SR Juraj Babjak, Ján Luby a Viera Mrázová. Exsudca ústavného súdu a bývalý sudca Súdneho dvora EÚ Ján Klučka, bývalý sudca Ústavného súdu SR a súčasný sudca Súdneho dvora EÚ Daniel Šváby.

Podporil ho aj bývalý predseda Ústavného súdu SR a bývalý generálny advokát Súdneho dvora EÚ Ján Mazák, ako aj bývalý sudca Ústavného súdu ČSFR Peter Kresák. Vyhlásenie popísali aj viacerí súčasní sudcovia Najvyššieho súdu SR Elena Berthotyová, Dušan Čimo, Rudolf Čirč, Zuzana Ďurišová, Miroslav Gavalec, Juraj Kliment, Peter Paluda a Peter Szabo.

Podpísala sa ho aj známa advokátka Zuzana Čaputová či Daniel Lipšic a viacerí odborníci na právo z akademickej obce. Medzi nimi riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár a riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty UPJŠ Martina Jánošíková.

Foto: SITA