SLOVENSKO – Slováci si už zvykli, že v dňoch pracovného pokoja sú prevádzky až na výnimky zatvorené a tak si väčšinou napríklad zásoby potravín zabezpečujú už v dostatočnom predstihu. Po novom by však už v budúcom roku mohlo dôjsť k rozšíreniu zoznamu výnimiek z tohto zákazu. Všetko majú aktuálne v rukách poslanci parlamentu.
Opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) predložil do parlamentu návrh zákona, ktorým by sa zmenil Zákonník práce a rozšíril zoznam výnimiek zo zákazu predaja počas sviatkov. V prípade schválenia návrhu zákona by sa zákaz predaja nevzťahoval ani na menšie predajne, ktorých predajná plocha nepresahuje 200 m2. Zároveň by bolo možné predávať kvety počas všetkých dní pracovného pokoja a sviatkov. Aktuálne je to počas dní pracovného pokoja možné len 8. mája – v Deň víťazstva nad fašizmom a 1. novembra na Sviatok Všetkých Svätých.
Ako vyplýva z dôvodovej správy k návrhu zákona, cieľom zmeny je podpora podnikateľského prostredia malých maloobchodných predajní a predajní kvetov, a to predovšetkým v dobe, keď dochádza k zvyšovaniu daní, zavádzaniu nových daní a hrozí zvyšovanie inflácie.
V prípade, ak by návrh parlament schválil, bolo by na podnikateľoch, či by sa rozhodli otvoriť svoje predajne aj počas sviatkov a na ich dohode so svojimi zamestnancami. Podľa dôvodovej správy zároveň nie je legitímny dôvod obmedziť výnimku zo zákazu predaja kvetov len na 8. mája a 1. novembra, pretože aj ostatné dni pracovného pokoja a sviatky sú spojené s predajom kvetov.
Súhlasili by ste s novými výnimkami zo zákazu predaja počas sviatkov?
Inšpirovali sa Českom
Navrhovatelia zákona sa inšpirovali u našich západných susedov, kde predajne, ktorých predajná plocha nepresahuje 200 m2, nemusia byť počas sviatkov zatvorené. „Túto úpravu považuje navrhovateľ za spravodlivú, ide totiž o malé prevádzky s nízkym počtom zamestnancov, pre ktoré môže byť existenčne dôležité môcť predávať aj počas dní pracovného pokoja a sviatkov. Zároveň sú znevýhodnené voči konkurencii s podobnou veľkosťou, v ktorých však pracuje namiesto zamestnanca živnostník, ktoré môžu realizovať maloobchodný predaj aj počas dní pracovného pokoja a sviatkov, keďže sa na nich Zákonník práce nevzťahuje. Zároveň to môže slúžiť ako opatrenie proti obchádzaniu v súčasnosti platného a účinného zákona “zamestnávaním” živnostníkov v malých predajniach,“ zdôvodňujú svoj návrh predkladatelia.
Ako je to teraz?
Aktuálna právna úprava platí na Slovensku od júna 2017. Zamestnancovi nie je možné nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátané s ním súvisiacich prác v dňoch 1. januára, 6. januára, vo Veľký piatok, vo Veľkonočnú nedeľu, vo Veľkonočný pondelok, 1. mája, 8. mája, 5. júla, 29. augusta, 15. septembra, 1. novembra, 17. novembra, 24. decembra po 12.00 hodine, 25. decembra a 26. decembra.
- Zákaz sa nevzťahuje na:
- maloobchodný predaj na čerpacích staniciach s palivami a mazivami
- maloobchodný predaj a výdaj liekov v lekárňach
- maloobchodný predaj na letiskách, v prístavoch, v ostatných zariadeniach verejnej hromadnej dopravy a v nemocniciach
- predaj cestovných lístkov
- predaj suvenírov
- predaj kvetov 8. mája a predaj kvetov a predmetov určených na výzdobu hrobového miesta 1. novembra
Zákaz sa nevzťahuje na služby. Podnikateľom nerešpektujúcim zákaz predaja aktuálne hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur. Aj keď predkladateľ zákona navrhoval, aby nové výnimky platili už od 1. januára 2025, príslušné výbory Národnej rady Slovenskej republiky sa návrhom budú zaoberať na prelome januára a februára 2025.
- Chcú zrušiť dva dni pracovného pokoja
- Ďalší opozičný poslanec SaS Marián Viskupič predložil návrh novely zákona, ktorým by došlo k zrušeniu dvoch dní pracovného pokoja. Navrhuje zrušiť 6. január a 1. máj ako dni pracovného pokoja.
- Predkladatelia argumentujú tým, že na Slovensku máme jeden z najvyšších počtov dní pracovného pokoja v Európe a voľné dni predstavujú pre zamestnávateľa náklady, čo môže mať za následok okrem iného aj nezvyšovanie miezd zamestnancov.
- Ďalším dôvodom je podľa slov predkladateľov návrhu to, je, že tieto dva sviatky sú súčasťou zoskupenia niektorých krátko po sebe idúcich dní pracovného pokoja, čím sa trochu znehodnocuje ich oddychový aspekt.
- Ak by novelu zákona poslanci schválili, účinnosť by nadobudla 1. marca 2025.
O stanovisko sme požiadali aj Ministerstvo práce SR ako gestora Zákonníka práce. V prípade odpovede budeme správu aktualizovať.