Domáce Politika Top

Budúci tyždeň sa deti do škôl zrejme nevrátia. Pokračovať by malo dištančné vzdelávanie

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Na 99 percent sa počas budúceho týždňa budú deti vzdelávať v rovnakom režime ako počas tohto aktuálneho. Žiaci základných a stredných škôl sa budú učiť naďalej dištančne a do materských škôl a školských klubov detí môžu ísť len deti rodičov z kritickej infraštruktúry. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

 

“Oficiálne to bude zajtra (vo štvrtok 14. januára – poznámka TASR) ráno, lebo s ministrom zdravotníctva si chceme povedať ešte nejaké veci,” spresnil minister školstva.

Od pondelka 11. januára začali všetky školy s dištančným spôsobom výučby. Otvorené môžu byť len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. Pre týchto školákov môžu byť rovnako otvorené aj školské kluby detí. “Od 11. do 18. januára bude vyplácané pandemické OČR. Zriaďovateľom zároveň odporúčame pretestovať všetkých zamestnancov, pričom náklady im budú preplatené,” spresnil Gröhling (SaS).

20 miliónov na digitalizáciu

Z eurofondov je odsúhlasených 20 miliónov eur, ktoré budú smerovať na digitalizáciu v školách. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Pripomenul, že v roku 2020 vyčlenil rezort školstva zo svojich úspor na tento zámer šesť miliónov eur. “Tento týždeň sme rozpúšťali tri milióny eur do digitalizácie pre prvý stupeň základných škôl,” uviedol minister školstva.

O príspevok na digitálne technológie, primárne určený pre prvý stupeň základných škôl, si školy žiadať nemusia, dostanú ho automaticky. Financie budú rozdelené podľa počtu žiakov na prvom stupni bežnej školy a podľa počtu žiakov v celej základnej špeciálnej škole. Ak má škola do 49 žiakov, dostane 500 eur, do 99 žiakov je to 1000 eur, ak má do 300 žiakov, je to 2000 eur, ak má nad 300 žiakov, je to 4000 eur.

Minister potvrdil, že jarné prázdniny sa rušiť nebudú. Letné prázdniny sa podľa jeho slov uskutočnia v riadnom termíne. “Budú môcť byť nahradené aj dobrovoľnými letnými školami,” dodal minister školstva.

Gröhling sa titulu neplánuje vzdať

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) sa neplánuje vzdať svojho titulu. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády. Podotkol, že zverejnil protokol, ktorý si dal urobiť v Českej republike. Podľa jeho slov je rovnako k dispozícii aj jeho záverečná práca. Poznamenal, že v nasledujúcich týždňoch budú dávať do medzirezortného pripomienkového konania zákon o vysokých školách, “kde sa budú môcť opätovne riešiť aj tieto veci.”

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) listom vyzvala predsedu vlády Igora Matoviča (OĽANO), aby sa vzdal svojho magisterského titulu tak, ako opakovane sľúbil. Zároveň ŠRVŠ doručila premiérovi aj predpripravené tlačivo, ktoré postačuje podpísať, osvedčiť podpis a poslať rektorovi Univerzity Komenského v Bratislave.

Aj komunita Zastavme korupciu, ktorá je mládežníckou platformou Nadácie Zastavme korupciu, podporuje stanovisko ŠRVŠ. “Vyzývame preto všetkých vrcholových politikov, ktorí preukázateľne získali titul podvodom, aby sa titulu vzdali rovnako, ako by to mal urobiť premiér,” uviedla komunita Zastavme korupciu. Na tento krok vyzvala aj predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), ministra školstva, predsedu SNS Andreja Danka a poslankyňu Národnej rady SR Petru Krištúfkovú (Sme rodina).

Premiér v reakcii na výzvu ŠRVŠ uviedol, že je v tom s ministrom školstva spoločne a urobí presne to isté, čo urobí minister školstva.