Domáce Politika Spoločnosť Parlamentné voľby Voľby

Budúcnosť rómskych detí im nie je ľahostajná. Strany sa v programoch zameriavajú aj na zlepšenie ich vzdelávania

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Zlepšenie vzdelávania detí z rómskych komunít, zvyšovanie dostupnosti zamestnania pre Rómov či vytvorenie ministerstva pre sociálne vylúčené skupiny. To sú niektoré z opatrení, ktoré ponúkajú politické strany vo svojich programoch na podporu rómskej menšiny na Slovensku.

 

Politická strana Za ľudí sa plánuje v tejto oblasti sústrediť na zvyšovanie dostupnosti zamestnania. Docieliť to chcú prostredníctvom sociálnej ekonomiky, podporou zvyšovania vzdelanostnej úrovne a riešením problémov na úrovni obcí. „Tiež sa zameriame na zviditeľňovanie príkladov dobrej praxe a vymieňania skúseností z úspešných riešení, pre ktoré sa budeme snažiť zabezpečiť zdroje na financovanie,“ objasnil ciele strany jej podpredseda a starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. Za dôležité považuje aj vzdelávanie detí z rómskych komunít. „V našom programe je venovaná časť aktivít aj podpore strednej rómskej vrstvy, lebo tam vidíme potenciál na zmenu paradigmy v náhľade na rómsku národnostnú menšinu,“ uviedol Ledecký.

Politická strana Za ľudí sa plánuje sústrediť na zvyšovanie dostupnosti zamestnania. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) plánuje v rámci svojej reformy pre sociálne vylúčené skupiny presadiť napríklad vytvorenie ministerstva pre sociálne vylúčené skupiny, na ktoré sa presunú príslušné eurofondy. Strana ďalej požaduje, aby rodič, ktorý si neplní rodičovské povinnosti, nedostal vôbec prídavky na dieťa. Chcela by tiež zaviesť opatrenie, aby hľadanie zamestnania pre dlhodobo nezamestnaných už nezabezpečoval štát, ale súkromné agentúry na podporu zamestnávania.

Integráciu rómskych komunít považuje za jednu zo svojich priorít vládna strana Most-Híd. „Podarilo sa nám urobiť dlho očakávané systémové kroky, ako zavedenie povinnej predškolskej dochádzky, zákon o vysporiadaní pozemkov pod osadami, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, posilnenie podpory žiakov zo znevýhodneného prostredia, rekordný počet terénnych pracovníkov či obnovenie občianskej poriadkovej služby,“ priblížila hovorkyňa strany Klára Magdeme. V ďalšom období sa chce strana zamerať na úspešné zvládnutie prechodu na povinnú predškolskú dochádzku, uskutočnenie presunu pomocných profesií z eurofondového financovania na štátne financovanie či na posilňovanie podpory výučby detí z najslabšieho prostredia. Investícia do integrácie nie je totiž podľa Mosta-Híd iba v prospech Rómov, ale v prospech celej krajiny.

Integráciu rómskych komunít považuje za jednu zo svojich priorít vládna strana Most-Híd. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Za najdôležitejšie v tejto téme považujeme to, aby sme vnímali Rómov ako potenciál našej krajiny. Preto je nevyhnutné, aby sme z rómskych detí vychovali ľudí, ktorí budú platiť dane a nie poberať sociálne dávky, respektíve, aby sme rómskym deťom dali kvalifikáciu, prostredníctvom ktorej sa postupne uplatnia na pracovnom trhu,“ uviedol v stanovisku hovorca hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matúš Bystriansky. Hnutie preto navrhuje obsadiť voľné pracovné miesta dlhodobo nezamestnanými Rómami.

Podľa koalície strán PS/Spolu je dnes možné riešiť integráciu Rómov len z vôle starostov a zastupiteľstiev, ktorým štát ponúka finančnú pomoc z prostriedkov štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ). Tento model však považujú za dlhodobo neudržateľný, a preto presadzujú existenciu centrálneho riadenia v podobe ministerstva. „Zároveň chceme vybudovať mobilné odborné tímy, ktoré vo vytypovaných obciach budú samosprávnym orgánom finančne, metodicky, odborne aj manažérsky pomáhať. Identifikujú a zostavia integračné plány a pomôžu s ich realizáciou,“ priblížila odborníčka koalície na túto oblasť Irena Biháriová. V koalícii sa chcú zamerať aj na zlepšenie vzdelávania detí z osád či zabezpečenie práce pre ľudí z osád.

V koalícii sa chcú zamerať aj na zlepšenie vzdelávania detí z osád či zabezpečenie práce pre ľudí z osád. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Politická strana Dobrá voľba exministra zdravotníctva Tomáša Druckera chce pokračovať v podpore riadneho fungovania a systematického financovania organizácie Zdravé regióny, ktorých primárnym cieľom je pomocou prostriedkov z EÚ zabezpečiť systematickú podporu zdravia u marginalizovaných komunít. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany Martina Šoltésová.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity zverejnil 4. januára výzvu na zabezpečenie sociálnych a kultúrnych potrieb, ako aj riešenia mimoriadne nepriaznivej situácie v rómskych komunitách. Na projekty je vyčlenených 750-tisíc eur a minimálna výška dotácie je 1 000 eur. Žiadosti je možné predkladať do 1. februára. Agentúra SITA preto k tejto otázke oslovila všetky parlamentné a mimoparlamentné politické strany, ktoré sa podľa posledných prieskumov verejnej mienky blížia k hranici potrebnej na vstup do Národnej rady SR. Neodpovedali Smer-SD, SNS, Sme rodina, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, KDH a Maďarská komunitná spolupatričnosť.