Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Bugár dal stranám ponuku. Tie maďarské budú o tom rokovať

Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Črtá sa ďalšia predvolebná spolupráca. Tentoraz medzi stranami hlásiacimi sa k maďarskej národnostnej menšine.  Šéf vládneho Mosta-Híd Béla Bugár dal ponuku na spoluprácu a miesta na kandidátke pre menšinové strany. O spolupráci sa hovorí aj v rámci ďalších menšinových strán orientovaných na voličov na južnom Slovensku. Predsedníctvo politického nováčika Maďarské fórum má už dnes rozhodovať o tom, s akým a v akej forme by pred blížiacimi sa voľbami spolupracovalo. Rovnakú otázku má už túto sobotu riešiť aj SMK. Vylúčené pritom nie je, že oba subjekty spoja sily. 

 

Obavy, či budú mať menšiny po budúcoročných parlamentných voľbách svoje zastúpenie v Národnej rade, priviedli k činu šéfa koaličného Mosta-Híd Bélu Bugára. “Naša strana, ako jediná parlamentná strana priamo zameraná na podporu regiónov a menšín si uvedomuje zodpovednosť, preto sme sa rozhodli ponúknuť spoluprácu každej strane, ktorá zdieľa naše hodnoty, pre ktoré sme sa pred desiatimi rokmi rozhodli a ktoré priniesli nespochybniteľné merateľné výsledky,” povedal v sobotu po rokovaní Republikovej rady strany. Miesta na kandidátke a spoluprácu preto ponúka každej strane, ktorá zdieľa ich hodnoty.

Bugárovi zatiaľ áno nepovedali

O spájaní sa hovorí aj v iných subjektoch. O tom, či využijú Bugárovu ponuku, však zatiaľ nerozhodli. Definitívu zatiaľ nepovedala ani Strana maďarskej komunity (SMK). Tá sa aktuálne nachádza mimo parlamentu a v prieskumoch stále zaostáva za Mostom-Híd. Podľa aktuálnych čísel by sa do Národnej rady opäť nedostala. Člen predsedníctva SMK a bývalý minister školstva László Szigeti tvrdí, že prípadná predvolebná spolupráca s inými stranami je téma, nad “ktorú si musí sadnúť predsedníctvo.” Model, s akým prišiel Bugár im pochuti zatiaľ nie je. “Musím priznať, že tento ultimátny spôsob nás trošku prekvapil,” uviedol. O tom, v akej forme by pred voľbami spojili sily, sa má podľa tlačovej tajomníčky Heleny Fialovej zaoberať Republiková rada SMK už túto sobotu.

Zsolt Simon bol členom Mosta-Híd, nad terajším Bugárovým návrhom však nesúhlasne krúti hlavou. Zdroj: SITA/Robert Tappert

Späť do hry chce aj Simon

Novú stranu hlásiacu sa k obhajobe záujmov maďarskej menšiny na juhu Slovenska si vo februári tohto roka na ministerstve vnútra zaregistroval poslanec Národnej rady Zsolt Simon. Ten začínal v politike práve po Bugárovom boku, keď sa za stranu SMK počas druhej Dzurindovej vlády stal ministrom poľnohospodárstva. Neskôr s Bugárom prešiel do jeho strany Most-Híd a vo vláde Ivety Radičovej sa vrátil do kresla ministra pôdohospodárstva. Politika, ktorú presadzoval Most-Híd sa od tej, akú sme poznali v prevedení SMK, líšila. Nová strana sa neorientovala iba na maďarských voličov. Odlišný bol aj spôsob jej komunikácie, čo malo za následok zmiernenie napätia v spoločnosti hlavne voči maďarskej menšine. Po zmene na čele SNS, keď Jána Slotu vystriedal Andrej Danko, tiež opadlo napätie, ktoré dlhodobo vládlo medzi SMK a národniarmi.

Simon však z Mostu-Híd odišiel po voľbách 2016 práve kvôli koalícii s SNS a Smerom-SD. Momentálne s novou vlastnou stranou uvažuje o spolupráci s inými subjektami. Prieskumy zatiaľ naznačujú, že ak chce čo i len pomýšľať na úspech, bude ju potrebovať. Bugárovu ponuku však podľa vlastných slov za relevantnú nepovažuje. Otázkou, s kým by prípadne spojili sily, sa má zaoberať predsedníctvo strany už dnes popoludní. “Za nás môžem povedať, že budeme iniciovať, aby sme si sadli a začali viesť dialóg s SMK o našich hodnotách a o tom, ako by sme si vedeli predstaviť spoluprácu,” uviedol.

Zdroj: Polis Slovakia/SITA

Nelichotivé prieskumy

Podľa aktuálnych čísel hrozí, že ak sa strany, ktoré chcú brániť záujmy menšín, nespoja, do Národnej rady by sa nemusela dostať žiadna z nich. V minulotýždňovom prieskume, ktorý realizovala agentúra Polis by v parlamentných voľbách koaličný Most-Híd brány parlamentu prekročil so ziskom 5,1 percenta. SMK by sa do parlamentu tesne nedostala. Hlas by jej dalo 4,9 percent voličov. Maďarské fórum Zsolta Simona sa v prieskume ani neobjavilo.

Ešte horšie vyšli pre spomínané subjekty čísla v júnovom prieskume agentúry Focus. Do parlamentu by sa podľa neho nedostala žiadna z nich. Najlepšie v tomto smere vyšiel Most-Híd, ktorý by však volilo iba 4,4 percenta voličov, čo by na postup nestačilo. SMK by dostala hlasy len 3,7 percenta opýtaných a tretia zo spomínaných strán, Maďarské fórum, iba 0,1 percenta.

Kultúrno-spoločenská organizácia Maďarov žijúcich na Slovensku, Csemadok, zatiaľ stranu zakladať vraj neplánuje. Zdroj: Milan Drozd / TASR

Špekulácie o ďalšej strane

V zákulisí sa tiež objavili špekulácie, že sformovať sa má ďalšia politická strana zameraná na voličov na južnom Slovensku. Podľa informácií portálu Glob.sk mali nad založením politickej strany uvažovať aj v Maďarskom spoločenskom a kultúrnom zväze na Slovensku, známejšom pod označením Csemadok. Republikovým predsedom spolku je pritom od roku 2012 Gyula Bárdos, bývalý poslanec parlamentu za SMK. Ten je momentálne tiež členom predsedníctva SMK a  v prezidentských voľbách v roku 2014 dokonca v jej farbách kandidoval do funkcie hlavy štátu. Získal vtedy viac ako 97-tisíc hlasov a skončil v prvom kole piaty s 5,1 percentami. To, že by Csemadok chystal vznik vlastnej strany však oficiálne popiera. “Madarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku nezvažuje založenie politickej strany,” uviedol.