Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Bugár dáva zaujímavú ponuku. Miesta na kandidátke vymení za spoluprácu

Na snímke Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz

BRATISLAVA – Most-Híd chce ponúknuť miesto na svojej kandidátke do parlamentných volieb členom strán, ktoré zdieľajú jeho hodnoty. Uviedol to dnes na tlačovej besede po zasadnutí Republikovej rady predseda strany Béla Bugár.

 

V budúcnosti môžu ostať celé regióny aj skupiny obyvateľstva bez zastúpenia na úrovni parlamentu,“ povedal s tým, že z tohto dôvodu ponúkajú spoluprácu najmä mimoparlamentným stranám a združeniam zameraným na región a národnostné menšiny.

Podpredseda strany Ábel Ravasz dnes na tlačovej konferencii po Republikovej rade strany doplnil, že odmietajú, aby iné politické strany kádrovali ich politikov. „Ak je vôľa a vieme si sadnúť za stôl, nemôžeme začať tým, že kto za tým stolom nemôže byť,“ povedal Ravasz na otázku, či by mohol v prospech spolupráce s konkurenčnou SMK odísť z postu predsedu strany Béla Bugár.

Dodal, že neoslovia len národnostné strany, ale aj strany, ktoré sa venujú regiónom. V prvom rade budú oslovovať mimoparlamentné strany. Zároveň odmietli, že by sa mohli spojiť do koalície, momentálne ponúkajú miesta na ich kandidátke. Dôvodom je, že v prípade koalícií nestačí na vstup do NR SR päťpercentná hranice, ale sedempercetná.

Ľudia nie sú slepí

Predseda strany Bugár dnes takisto informoval, že po neúspechu v prezidentských voľbách aj voľbách do Európskeho parlamentu ponúkol svoju funkciu. Predtým ju ponúkol aj predsedníctvu, čo je v hierarchii strany nižší orgán ako Republiková rada. „Ja som funkciu ponúkol. Ale vyhodnotili to tak, že môj odchod by strane nepomohol,“ povedal Bugár s tým, že či a kedy odíde, je na ňom a orgánoch strany, nie na členoch iných strán.

Ravasz dodal, že nie sú slepí a vidia, že sa strane už tak dobre nedarí. Uvedomujú si, že potrebujú zmenu, potrebujú komunikovať víziu toho, čo chcú ešte urobiť a presadiť. On osobne je presvedčený, že sa im podarí preferenčné posilniť. „Uvedomujeme si, že naše rozhodnutia neboli vždy populárne medzi našimi voličmi. Vstup a zotrvanie v takejto vláde má svoje negatíva, urobili sme nejaké chyby. Ale urobili sme viac pozitívneho ako negatívneho,“ povedal Ravasz.

Dnes sa stretávali viaceré strany

Dnes sa okrem predstaviteľov Mosta-Híd stretli aj strany SNS, SaS a KDH. Národniari na svojej tlačovej konferencii odkázali, že ak niekto z koalície zahlasuje za zákon o štátnom jazyku, s ktorým prišiel Ondrej Dostál (v klube SaS), budú to vnímať ako porušenie koaličnej zmluvy. „My dobre vieme, čo máme urobiť,“ povedal Bugár. Tvrdí, že v prvom hlasovaní za zákon zahlasujú, v druhom iba v prípade, ak SaS akceptuje ich pripomienky. „Možno toto má byť dôvod na vyvolanie predčasných volieb, ale to nie je náš problém, ale problém iných. My sme to mohli urobiť pri zastropovaní dôchodku,“ povedal Bugár. On si nemyslí, že má zmysel ísť do predčasných volieb. Tie by sa konali približne tri mesiace pred termínom riadnych parlamentných volieb.

Podpredseda strany Most-Híd Ábel Ravasz počas tlačovej besedy po skončení zasadnutia Republikovej rady strany Most-Híd. Bratislava, 4. marec 2017. Foto: SITA/Marko Erd

Predseda strany Most-Híd zároveň varoval pred neschválením rozpočtu. O tom sa hlasuje väčšinou v novembri, prípadne v decembri. „Ak chceme mať zodpovednú politiku, tak máme ešte tri zasadnutia NR SR. Tam treba prijať zákony, ktoré sú potrebné a ktoré sme sľúbili. Samozrejme, ešte aj rozpočet. Íst do volieb vo februári bez toho, že by sme mali rozpočet, to by bolo nezodpovedné, to je hazard,“ dodal Bugár.

Na dnešnej Republikovej rade hovorili aj o príprave septembrového snemu. Ten by mal byť nielen oslavný, ale mal by ovplyvniť aj ďalšie smerovanie strany. Strana vtedy oslávi desiate narodeniny.