Politika Domáce

Bugár dostal zaujímavú ponuku. Poslancov Mosta chce na kandidátku nová strana

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vznikajúce hnutie Összefogás-Spolupatričnosť ponúklo koaličnej strane Most-Híd miesta na kandidačnej listine. Ako agentúru SITA informoval splnomocnenec prípravného výboru hnutia Szabolcs Mózes, hnutie dnes rokovalo s politickou stranou Bélu Bugára a predstavilo jej svoj plán zachovania zastúpenia maďarskej menšiny v parlamente.

 

Hnutie zároveň deklarovalo, že jeho kandidáti nepôjdu na kandidačnú listinu žiadnej politickej strany. Odôvodňujú to tým, že Spolupatričnosť vznikla s cieľom stať sa integrátorom maďarských politických síl. Predseda Mosta-Híd Bugár má zo stretnutia zmiešané pocity. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa strany Klára Debnár, Most-Híd chcel na spoločnom rokovaní vidieť program hnutia.

Hnutie Összefogás-Spolupatričnosť odovzdalo 25. septembra podpisy potrebné na registráciu politickej strany. Podľa predstaviteľov a zakladateľov hnutia chcú maďarskí voliči zmenu a spojenie maďarských síl, ktorú Most-Híd a SMK nevedeli priniesť. K hnutiu sa pridali aj bývalí europoslanci József Nagy a Edit Bauer či bývalý ponovembrový podpredseda vlády Gábor Zászlós.

Bugár má zmiešané pocity

„Spolupatričnosť ponúkla miesta na svojej kandidačnej listine pre všetky maďarské strany, dnes túto ponuku dostala aj strana Most-Híd. Z trendu preferencií maďarských strán je každému jasné, že len spájanie a spoločný postup môže zabezpečiť parlamentné zastúpenie Maďarov na Slovensku,“ priblížil Mózes. Aby však podľa neho bola spoločná kandidátka akceptovateľná pre maďarských voličov, strany musia stiahnuť svoje kontroverzné osobnosti. „Aj predseda strany Most-Híd by mal voči sebe vyvodiť politickú zodpovednosť, na čo bol podľa svojich verejných výrokov pripravený už počas koaličných rokovaní v lete,“ myslí si Mózes.

Bugár priblížil, že na spoločnom rokovaní chceli vidieť program hnutia. „Sme presvedčení, že cieľom nemôže byť to, aby sme prekročili päť percent. Parlamentné zastúpenie môže byť prostriedkom na plnenie programu,“ tvrdil Bugár. Zároveň zdôraznil, že Spolupatričnosť na svoju kandidátku prijme iba takých politikov, ktorí nerozdeľujú, no na druhej strane spustili piate hnutie, ktoré sa prihlásilo politicky zastupovať Maďarov na Slovensku. „Tým ešte viac rozdeľujú maďarskú politickú scénu. Pre mňa je veľmi dôležité, aby sme naďalej mohli zastupovať záujmy všetkých menšín na Slovensku bez vplyvu cudzej vlády alebo strany,“ dodal Bugár.

Podľa prieskumov by sa do parlamentu nedostal ani koaličný Most-Híd, ani jeho mimoparlamentný rival SMK – MKP.