Domáce Politika Parlamentné voľby

Bugár rokoval so svojou bývalou stranou. Most-Híd a SMK dali zelenú možnej spolupráci

Béla Bugár inicioval rokovania s menšinovými stranami, medzi nimi aj s SMK. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Predseda strany Most-Híd Béla Bugár má za sebou rokovania s viacerými stranami hlásiacimi sa k obhajovaniu záujmov menšín na Slovensku. Dnes však od ranných hodín absolvoval jedno z najdôležitejších. Za jeden stôl si sadol so stranou, na čele ktorej roky stál a ktorú nakoniec opustil, aby vytvoril nový projekt. S predstaviteľmi SMK rokoval o možnej predvolebnej spolupráci. A zhodli sa, že majú len dve možnosti. 

 

Desať rokov. Presne taký čas ubehol odvtedy, čo Béla Bugár so skupinou ďalších odídencov, nespokojných s politikou v podaní SMK, založil stranu Most-Híd. Za tento čas sa mu s novým subjektom podarilo vo všetkých troch nasledujúcich parlamentných voľbách dostať do parlamentu. Dvakrát sa strana dokonca stala súčasťou vládnej koalície. Dnes, iba osem mesiacov pred riadnymi parlamentnými voľbami, však predvolebné prieskumy naznačujú, že bugárovci by sa do Národnej rady dostať nemuseli. Skúsený politik Béla Bugár preto hľadá riešenie v spájaní sa s inými stranami, ktorým ponúkol miesto na kandidátke Mosta-Híd. S SMK však dnes vyrokoval aj inú možnosť – predvolebnú koalíciu.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zo štyroch možností ostali dve

Na spoluprácu oslovil Most-Híd celkovo deväť strán. Dnes hovoril s SMK. “Delegácie oboch strán sa zhodli na tom, že nesú veľkú zodpovednosť za to, aby regióny a národné komunity vrátane tej maďarskej mali dôstojnú reprezentáciu v parlamente aj po voľbách v roku 2020,” uviedla strana v stanovisku. Na stole boli od ranných hodín štyri možnosti. Buď pôjde každý z nich do volieb sám, alebo budú predstavitelia SMK kandidovať na kandidátke strany Most-Híd, či sa vytvorí úplne nová strana. Poslednou možnosťou je, že budú kandidovať ako koalícia. “Počas rokovania sa potvrdilo, že dve z týchto riešení nie sú reálne: a to spoločná kandidatúra na kandidátke Mostu-Híd a vytvorenie novej volebnej strany,” píše Most-Híd. Definitíva však zatiaľ nepadla a oba subjekty stoja v najbližších dňoch pred dilemou – či pôjdu do volieb spolu alebo sami. Predstavitelia oboch strán sa majú teraz stretnúť najskôr koncom júla.

Zdroj: Polis Slovakia/SITA

Osamote im prieskumy veľké šance nedávajú

Posledné čísla naznačujú, že pokiaľ strany nespoja svoje sily, menšiny by v parlamente nemuseli mať svoje zastúpenie. Stalo by sa tak vôbec po prvýkrát od existencie samostatnej Slovenskej republiky. Most- Híd sa v prieskumoch momentálne pohybuje na hranici zvoliteľnosti. Podľa agentúry Polis by brány parlamentu prekročil iba tesne so ziskom 5,1 percenta. Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Focus by dokonca skončil pod potrebnou hranicou a dostal by iba 4,5 percenta hlasov.

Strana maďarskej komunity sa aktuálne nachádza mimo parlamentu a čísla naznačujú, že sa na tom nič nezmení ani po najbližších voľbách. Agentúra Polis im namerala 4,9 percenta. Agentúra Focus dokonca ešte menej, iba 3,3 percenta. Ostatné menšinové strany sú na tom ešte horšie.

Predseda strany SMK József Menyhárt. Zdroj: TASR / Marko Erd

Od seba už 10 rokov

Dlhoročný politický matador Béla Bugár začal svoju politickú dráhu po revolúcii v Maďarskom kresťanskodemokratickom hnutí. V roku 1998 sa postavil do čela novosformovanej SMK. Jej predsedom bol do roku 2007, kedy ho vystriedal Pál Csáky. Ten mal mať v tom čase blízko k Miklósovi Durayovi s povesťou radikála. Známe boli napríklad jeho úvahy o autonómii maďarskej menšiny na juhu Slovenska, čo viedlo k výraznému napätiu medzi slovenským väčšinovým obyvateľstvom a maďarskou menšinou. Bugár napokon aj s ďalšími politikmi SMK opustil a založil Most-Híd, ktorý mal priniesť nový vietor.

Politika, ktorú presadzoval Most-Híd sa od tej, akú sme poznali v prevedení SMK, líšila. Nová strana sa neorientovala iba na maďarských voličov. Odlišný bol aj spôsob jej komunikácie, čo malo za následok zmiernenie napätia v spoločnosti hlavne voči maďarskej menšine. Po zmene na čele SNS, keď Jána Slotu vystriedal Andrej Danko, tiež opadlo napätie, ktoré dlhodobo vládlo medzi SMK a národniarmi. Paradoxom je, že prvý snem strany Most-Híd sa konal na deň presne pred 10 rokmi v Šamoríne.