Domáce Politika Top

Bugár Smer pri voľbe ústavných sudcov nepodrží. Gál chce ešte rokovať

Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Návrh koaličnej strany Smer-SD k zmene ústavy ohľadom Ústavného súdu vyvolal mnoho debát. Problém s návrhom má opozícia aj prezident Andrej Kiska. A to nie je všetko. Vládna strana nezískala podporu ani od koaličného partnera Most-Híd. Zdá sa, že strana Roberta Fica sa s prehrou v tomto boji už zmierila. 

Koaličná strana Smer-SD po stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom minulý týždeň avizovala, že navrhne, aby ústavných sudcov volil priamo parlament 90 hlasmi. Kandidát, ktorý by získal ústavnú väčšinu, by sa automaticky stal ústavným sudcom. Prezident by tak už zvolených sudcov nevymenovával.

Predseda vlády Peter Pellegrini si myslí, že návrh poslanca Martina Glváča bol na správnom mieste. ,,Tá úvaha bola správna, ale nenašla podporu,‘‘ skonštatoval premiér. Proti návrhu totiž vystúpila nielen opozícia, ale aj vlastní z koalície.

Smer sa teda napokon rozhodol, že pri zmenách pravidiel bude rešpektovať rozhodnutie Národnej rady. ,,V prípade, že nedôjde k dohode na nových pravidlách voľby ústavných sudcov, použijú sa jestvujúce právne predpisy. Strana SMER tento stav plne rešpektuje,” uviedol hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

 

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála návrhy na zmenu voľby ústavných sudcov nemôžu byť tvorené narýchlo. ,,Návrhy nemôžu prísť o päť minút 12, je to ústava. To, čo som ja dal na stôl, otvorila pani exministerka Žitňanská už dávno, v roku 2017. Návrh, ktorý je v Národnej rade, už dozrieval, sedeli sme pri ňom viackrát. Nie je možné, aby boli zmeny schválené narýchlo. Musíme zvážiť rôzne faktory,‘‘ dodal, že svoj názor opätovne považuje za najvhodnejší.

Nový návrh z dielne Smeru si však minister chce tak či tak vypočuť na koaličnej rade. Diskutovať o ňom plánuje aj s opozíciou. Rokovať by mali podľa Gála aj v rámci strany Most-Híd, a to aj napriek tomu, že jej predseda Béla Bugár ho už odmietol.

Podľa aktuálnych pravidiel parlament volí kandidátov, predkladá ich prezidentovi a ten z nich menuje tých, ktorých vyberie.

Minister spravodlivosti Gál prišiel v auguste s novými pravidlami, podľa ktorých chce vyberať ústavných sudcov. Návrh sprísňuje kvalifikačné predpoklady na vymenovanie sudcov. Minister tak deklaruje skvalitnenie procesu výberu kandidátov.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Minister priblížil pravidlá pri voľbe ústavných sudcov

  • zvýšenie požadovaného počtu poslancov potrebného na zvolenie kandidátov
  • zvýšenie vekovej hranice z doterajších 40 rokov na 45 rokov
  • kandidát musí byť všeobecne uznávaná osoba v odbore práva
  • musí byť bezúhonný

Na zmenu ústavy treba aspoň 90 hlasov poslancov, teda ústavnú väčšinu. Koalícia tak bude potrebovať aj hlasy opozície. Diskusie budú prebiehať aj najbližší mesiac, o zmenách by mal parlament rozhodovať na októbrovej schôdzi.

Galéria
Gábor Gál diskutoval o zmene ústavného zákona. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Prezident Andrej Kiska. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Zdroj: SITA / Martin Medňanský
Strana SaS rokovala s prezidentom o zmene návrhu ústavného zákona. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Eduard HegerZdroj: SITA / Diana Černáková
Šnúru rokovaní prezidenta s opozíciou zakončila strana Borisa Kollára. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Po opozícii rokovala s prezidentom aj koalícia. Zdroj: SITA / Diana Černáková
navigate_before
navigate_next