Veľká predvolebná debata bez Smeru-SD. Bola plná Kočnera a ostrých politických atakov

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Pri obžalovanom podnikateľovi Marianovi Kočnerovi zlyhali všetky vlády tým, že si nedávali pozor na to, ako si tu Marian Kočner vybudoval svoj vlastný svet. V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podľa lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča je Marian Kočner iba vrcholom ľadovca a na Slovensku máme desiatky, možno až stovky, jemu podobných.

 

Predseda Národnej rady SR (NR SR) a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v tejto súvislosti uviedol, že Marian Kočner bol chránenou zverou v deväťdesiatych rokoch. Zdôraznil, že sa s ním nikdy nestretol, ani mu nikdy nič nevybavoval. Je rád, že SNS sa týmto človekom „nepošpinila“. Zároveň zaútočil na lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorého označil za „Kočnera v ružovom“. Kollár v reakcii na to uviedol, že Mariana Kočnera síce pozná 30 rokov, no nikdy nestál na jeho strane. Danka v relácii nazval „šašom“ a „paródiu na politika“.

Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v tejto veci poznamenal, že žijeme v mafiánskej krajine, kde vládnu oligarchovia. „Kľúčové preto bude vymeniť generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora, aby sa na tie pozície dostali odborne a morálne zdatné osobnosti. To je prvá úloha pre novú koalíciu,“ povedal Sulík. Matovič doplnil, že treba zmeniť systém, ktorý vytvára korupčné prostredie. Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa podľa neho stala na Slovensku z korupcie vec verejná. „Musíme ísť po korupcii ako po údenom a vytvoriť pocit strachu pre skorumpovaných ľudí,“ myslí si líder OĽaNO.

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Marian Kotleba v relácii obhajoval podporu ĽSNS, vďaka ktorej došlo k otvoreniu mimoriadnej schôdze NR SR. Za otvorenie schôdze okrem jeho strany hlasovali aj Smer-SD, SNS a niekoľkí nezaradení poslanci. Kotleba argumentoval tým, že poslanci sú v práci až do posledného dňa. „Mrzí ma, že vláda s touto iniciatívou neprišla na začiatku volebného obdobia. Je totiž maximálne oprávnené priznať dôchodcom trinásty dôchodok,“ objasnil líder ĽSNS. Členovia zákonodarného orgánu na schôdzi rokujú o zavedení trinásteho dôchodku, zvýšení rodinných prídavkov a zrušení diaľničných známok. Podľa Danka prezidentka Zuzana Čaputová tieto zákony aj tak nepodpíše.

 

Richard Sulík poznamenal, že žijeme v mafiánskej krajine, kde vládnu oligarchovia. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

Útoky politikov

Bugár v relácii uviedol, že predseda Smeru – sociálnej demokracie (Smeru-SD) Robert Fico stráca súdnosť a je vidieť, že je unavený. Reagoval tým na Ficove tohtotýždňové vyhlásenia, že Bugár je zradca. Predseda Mostu-Híd zaútočil aj na Igora Matoviča, označil ho za usvedčeného daňového podvodníka, ktorý na podvody zneužil aj vlastnú matku. „30 rokov zneužívate Maďarov na to, aby ste rozkrádali štát. Okradli ste aj vlastnú rodinu. Že sa nehanbíte,“ reagoval Matovič.

V závere dostali lídri parlamentných politických strán otázky na povolebnú spoluprácu. Líder Sme rodina Boris Kollár vylúčil spoluprácu so Smerom-SD. Hnutie pôjde podľa jeho slov radšej do opozície. SaS a OĽaNO vylúčili spoluprácu so Smerom-SD, SNS a ĽSNS. Marian Kotleba spoluprácu so Smerom-SD nevylúčil. Bugár je ochotný vstúpiť len do stabilnej a zodpovednej vlády. „S ĽSNS určite nie, so Smerom nie,“ priblížil líder Mostu-Híd. Podotkol, že nemá problém s OĽaNO, ale s jeho predsedom Matovičom. So stranou Mariana Kotlebu do vlády nepôjde ani Dankova SNS.

V dnešnej diskusnej relácii sa mal zúčastniť aj predseda vlády a volebný líder Smeru-SD Peter Pellegrini. Premiér dnes ráno svoju účasť ospravedlnil, keďže v sobotu v noci ho hospitalizovali v bratislavskej nemocnici pre akútnu infekciu horných dýchacích ciest spojenú s vysokými teplotami. Premiér preto dočasne zrušil všetok svoj program.

 

Podľa Matoviča je obžalovaný podnikateľ Kočner iba vrcholom ľadovca. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Viac o téme: Andrej Danko, Béla Bugár, Boris Kollár, Igor Matovič, koalícia, korupcia, ĽSNS, mafiánska krajina, Marián Kočner, Marián Kotleba, mimoriadna schôdza, Most-Híd, OĽaNO, opozícia, Peter Pellegrini, Richard Sulík, Robert Fico, SaS, Sme Rodina, Smer-SD, SNS, spolupráca, vláda, vražda, Zuzana Čaputová

Súvisiace články